Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

İnsan için seyahat etmek ne kadar büyük bir tutku ise bu seyahati en uzak noktaya gerçekleştirmek de en büyük tutkulardan birisidir. Ülkemiz vatandaşları açısından düşünüldüğünde de özellikle ülke dışına çıkmak, seyahatte en fazla istenilen şeyler arasında bulunmaktadır. Fakat bilindiği üzere herhangi bir ülkeye seyahat etmek istediğinizde, öncelikle pasaport sahibi olmanız, sonrasında gerekli uçak biletlerini satın alarak, maddi imkana sahip olmanız ve elbette o ülkeden vize almanız gerekmektedir.

Vize, uluslararası seyahatte ülkeler arasında uygulanan bir diplomasi olmak ile birlikte her ülke farklı ülke vatandaşlarına değişen vize uygulamaları sunmaktadır. Örneğin, ABD vize uygulamalarında gayet seçici davranırken, İngiltere çok daha sert bir yaklaşım sergilemektedir. Öte yandan Avrupa’da Schengen bölgesi içerisinde bulunan ülkeler Schengen vizesinde uzun bir süreci tamamlandıktan sonra vize almayı hak eden kişiler için birçok farklı ülkeye giriş izni sunmaktadır. Ancak tüm bunlar dışında Türk vatandaşları için yaklaşık 120 ülke vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Türk vatandaşları vize mecburiyeti ile uğraşmadan farklı ülkeleri görmek istediğinde 30, 60, 90, 120 ve 180 gibi farklı sürelerle ya da 1 yıla kadar uzayacak şekilde vize mecburiyeti bulunmayan ülkeleri ziyaret edebilir. Bu durumda vizesiz seyahat edebilmek için 4 farklı alternatif yer almaktadır. Bu alternatifler arasında;

 • Bugün sadece Gürcistan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan tarafından pasaport gerekliliği dahi bulunmadan sadece kimlik belgesi ile geçici süreli vizesiz giriş imkanı Türk vatandaşlarına sunulmaktadır.
 • 100’den fazla ülke Türk vatandaşları için sadece pasaport ibrazı ile birlikte vize istemeden giriş hakkı sağlamaktadır.
 • Bazı ülkeler ulaşım türüne göre havayolu, denizyolu veya karayoluyla sınıra ulaşmış olan Türk vatandaşları için direkt olarak kapıda vize uygulaması gerçekleştirmektedir.
 • Son alternatifte bazı ülkeler internet üzerinden online vize başvurusu yapılmasıyla gereken ücretin ödenmesi koşulunda direkt olarak vize kabulü gerçekleştirmektedir. 

100’den fazla ülkenin teker teker sayılması ve anlatılması yerine aslında farklı başlıklar altında vizesiz seyahat edilebilen ülkeler incelenerek, sizin için bir rehber sunulmuştur. Bu rehber sayesinde gerek tatil gerek seyahat gerek iş imkanları gibi farklı koşullar açısından vizesiz ülkeler gözden geçirilebilir.

Kimlik Kartı İle Gidebileceğiniz Ülkeler

İlk alternatifte belirtildiği üzere Gürcistan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan Türk vatandaşları için pasaport ve vize koşulu aramadan sadece kimlik kartı ile giriş hakkı sağlamaktadır. Bu ülkeler Türkiye ile gerçekleştirdikleri diplomatik anlaşmalar sayesinde bu koşulları sağlarken, aynı zamanda da diğer ülkelere göre çok daha uzun süreli bir fırsat sunmaktadır.

Gürcistan, Karadeniz’den sınır komşumuz olmak ile birlikte yine Karadeniz tatilleri ve uygun fiyatlı yaz tatilleri için 365 gün vizesiz seyahat imkanı sunmaktadır. KKTC, Yavru Vatan olması ile birlikte sadece kimlik belgesi ile Türk vatandaşları için giriş hakkı sunarken, süre sıkıntısı bulunmadan serbest dolaşım imkanı sağlamaktadır.

Ukrayna, Türkiye için vizesiz giriş imkanı sağlamakla birlikte havayolu seyahati sonrasında kimlik belgenizi ibraz etmeniz sayesinde ülkeye giriş gerçekleştirebilir ve 90 gün serbest olarak ülkede kalmayı tercih edebilirsiniz. Son olarak Azerbaycan Türkiye ile gerçekleştirdiği 2020 yılındaki anlaşma sayesinde ülkemize karşı vize zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Bu sayede Bakü veya tarihi Azerbaycan kentlerini gezmek, köklü Türk tarihine tanık olmak ve soydaşlarımız ile buluşmak için Azerbaycan’a yılın istediğiniz döneminde giriş gerçekleştirerek, 30 gün süreyle konaklayabilirsiniz.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den hiçbir şekilde vize istememek ile birlikte sadece pasaport ve kimlik belgenizi ibraz etmeniz ve herhangi bir güvenlik sıkıntısı bulunmaması koşulunda ülkeye giriş hakkı sağlayan ülkeler de bulunmaktadır. Avrupa, Amerika kıtası, Asya, Afrika veya Okyanusya gibi farklı bölgelerde bulunan bu ülkeler değişen süreler içerisinde Türkiye için vizesiz giriş imkanı sunmaktadır.

Öncelikle Avrupa kıtasına bakılırsa, Avrupa’da Belarus-Beyaz Rusya 30 gün olacak şekilde vizesiz giriş hakkı sunarken, diğer Avrupa ülkeleri arasında Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Sırbistan, Ermenistan ve Kosova gibi ülkeler 90 gün vizesiz seyahat hakkı sunmaktadır. Bu ülkelerde sadece pasaport belgeniz ile birlikte seyahat ettikten sonra hiçbir vize uygulaması yer almadan ülkeye giriş gerçekleştirebilirsiniz.

Andorra, Avrupa’da bir prenslik olmakla birlikte iç kısımda yer almasıyla bir turizm cenneti oluşturmaktadır. Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk gibi ülkelerde çok uzun yıllar hüküm sürmüş olan Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri ve soydaşlarımız halen yer almaktadır. Kosova, Sırbistan ve Ermenistan gibi ülkeler ise özellikle tarih açısından ziyaret edilebilecek ülkelerdir.

Amerika ülkelerine bakıldığında ise hem Kuzey Amerika’da hem Güney Amerika’da birçok alternatif bulunmak ile birlikte örneğin Kuzey Amerika’da vizesiz giriş hakkı tanıyan Barbados, Guatemala, Jamaika, Panama, Trinidad ve Tobago gibi ülkelerde özellikle deniz tatilleri gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Latin Amerika kültürünü birebir yerinde görebilmek açısından da Güney Amerika’da yer alan

 • Arjantin,
 • Bolivya,
 • Brezilya,
 • Ekvador,
 • Kolombiya,
 • Paraguay,
 • Şili,
 • Peru,
 • Uruguay,
 • Venezuela gibi birçok ülke, Türkiye için 90 gün süreyle vizesiz giriş imkanı sağlamaktadır.

Afrika’da yaklaşık 20 ülke Türkiye’ye vizesiz giriş imkanı sunarken Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Tanzanya, Tunus veya Ruanda gibi birçok ülke tercih edilebilir. Özellikle Fas tarihi açısından ziyaret edilmesi gereken en önemli ülkelerden biri olurken, Seyşeller gibi ada ülkeleri ise Hint Okyanusu tatilleri için muhteşem bir konum oluşturmaktadır.

Asya’da vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler ise özellikle kadim bir tarihe sahip olan Bahreyn, Endonezya, Güney Kore, İran, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Özbekistan, Ürdün ve Tayland gibi birçok örnek oluşturmaktadır. Bu ülkelerin birçoğu genellikle 30 gün boyunca vizesiz konaklama sağlayabileceğiniz alternatifler olmak ile birlikte tarihi bölgeler açısından çok zengin bir yapıya sahiptirler. Bu konuda örnek olarak Ürdün’de mutlaka görülmesi gereken Petra veya Moğolistan’da muhteşem tarihi eserler yer almaktadır. 

Son noktada tamamen vizesiz giriş gerçekleştirebileceğiniz Okyanusya ülkeleri arasında da özellikle deniz tatilleri gerçekleştirmek ve tropikal bir mevsim yaşamak için Cook Adaları, Fiji, Niue, Palau, Samoa ve Vanuatu yer almaktadır. Bu ülkelerde okyanusun ortasında muhteşem sahiller ile birlikte dört mevsim tropikal bir iklimde tatil yapmayı ve keyifli anılar biriktirmeyi seçebilirsiniz.

Kapıda Vize Uygulayan Ülkeler

Alternatif olarak dünya genelinde Türk vatandaşları için kapıda vize uygulayan ülkeler arasında ise 120 gün süreyle giriş hakkı tanıyan ve Türk tarihi için çok önemli bir yere sahip olan Bosna-Hersek ilk örneği oluşturmaktadır. Amerika kıtasına bakıldığında da Bahamalar, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Kosta Rika ve Meksika kapıda vize uygulaması ile Türk vatandaşlarını kabul etmektedir. Bu noktada Bahamalar ülkede 240 gün konaklama hakkı sağlarken, Dominik Cumhuriyeti 30 gün ve diğer ülkeler ise 90 gün konaklama hakkı sunmaktadır.

Güney Amerika bölgesinde kapıda vize uygulaması yer almamak ile birlikte Afrika ülkeleri arasında ise Komor Federe İslam Cumhuriyeti 90 gün süreyle konaklama için vize uygulaması sunmaktadır. Benzer şekilde Afrika ülkeleri arasında Madagaskar, Mozambik ve Togo gibi ülkeler de Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması sağlamaktadır.

Asya ülkeleri arasında Doğu Timor, Katar, Nepal, Tacikistan, Tayvan ve Umman olmak üzere 5 farklı ülke kapıda vize uygulaması ile Türk vatandaşlarını kabul ederken, Okyanusya ülkeleri arasında ise Kamboçya, Tonga ve Tuvalu Tonga kapıda vize uygulaması ile Türk vatandaşlarını 30 gün süreyle kabul etmektedir.

Online Vize Talep Eden Ülkeler

Online vize bir internet sayfası üzerinde talep edilen en önemli bilgilerin doldurulması ve sonrasında istenilen ücretin ödenmesi ile birlikte kanuni hiçbir sıkıntısı bulunmayan neredeyse her Türk vatandaşının kolaylıkla alabileceği bir vize türüdür. Bugün Türk vatandaşları için online vize talep eden ülkeler sayesinde de çok cüzi ücretler ile tıpkı vizesiz seyahat eder gibi dünyanın farklı ülkelerine ulaşmak mümkün olmaktadır. 

Günümüzde Türk vatandaşları için online vize imkanı sunan ülke sayısı düşük olmakla birlikte Avrupa’da veya Amerika’da hiçbir ülke bu uygulamayı tercih etmemektedir. Afrika ülkeleri arasında Fildişi Sahili, Kenya, Zimbabve ve Senegal online vize uygulaması sayesinde Türk vatandaşları için ülkeye giriş hakkı sunmaktadır. Asya ülkeleri arasında ise Myanmar direkt olarak online vize imkanı sunarken, Sri Lanka ise hem kapıda hem de online imkan sunan ülkeler arasında yer almaktadır. Okyanusya bölgesinde ise online vize uygulaması imkanı sunan hiçbir ülke yer almamaktadır.

Yeşil Pasaport İle Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Türk vatandaşlarının temin edebildiği pasaportlar arasında yeşil pasaport özgür bir şekilde dünyanın birçok ülkesine girme ve seyahat etme hakkı sağlarken, bu açıdan da yeşil pasaport sahipleri için vizesiz gidilebilen ülkeler ayrı bir liste oluşturabilir. Devlet çalışanları tarafından alınan yeşil pasaport vergi harcından muaf olmak ve birlikte bazı ülkelere direkt olarak vizesiz seyahat etme şansı sunduğu için bahsedilmesi gerekmektedir. Bu ülkeler arasında da normal koşullarda da vizesiz seyahat edilen ülkeler dışında yaklaşık 40’ın üzerinde ek ülke bulunmaktadır. 

Yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkeler arasında diğer vizesiz ülkelere ek olarak Avrupa’da Schengen bölgesi ülkeleri yer almakla birlikte Amerika’da ek olarak Aruba, Curaçao, Grenada, Guyana, Hollanda Antilleri ve Küba yer almaktadır. 

Diğer kıtalara bakıldığında ise Asya’da 9 farklı ülke olarak Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, İsrail, Pakistan, Rusya, Türkmenistan, Vietnam ve Yemen gibi örnekler yer almaktadır. Afrika kıtasında ise ek olarak Cezayir, Cibuti, Gana, Kamerun, Moritanya, Mısır, Sudan, Yeşil Burun Adaları, Zambiya ve Zimbabwe yer alırken, Okyanusya bölgesinde ise tek bir ülke bulunmamaktadır.