Araç Kiralamanın Püf Noktaları

Otomobil, 17. asırda icat edilmiş bir ulaşım aracı olması ile birlikte yüzyıllar boyunca gelişimini sürdürdükten sonra aslında 19. asırda giderek yaygın kullanılan bir araç haline gelmiştir. 20. yüzyıl ile birlikte Türkiye’de de artık otomobil sokaklarda sıklıkla görülen bir araç olmaya başlarken, yakın geçmişte Türkiye’de araba fabrikaları dahi açılmış ve dünyanın dev otomotiv şirketleri Türkiye’de de yer almıştır. 

Otomobil ülkemizde de popüler bir yapı kazanmaya başladıktan sonra çok hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir ve bugün kentsel yaşamın en önemli ulaşım aracıdır. Bugün kent hayatında insanlar bireysel ulaşım, ticari ulaşım veya sadece turistik seyahat gibi farklı amaçlar ile otomobil ihtiyacı duymaktadır. Yeterli maddi imkana sahip olan kişiler kendi arabalarını satın almayı başarırken, birçok kişi de araba kiralama ile bu ihtiyacını karşılamaktadır.

Araba kiralama son yıllarda ülkemizde önemli bir sektör oluşturmakla birlikte bugün en ekonomik sınıftan lüks sınıfa kadar birçok farklı marka araç kiralamak mümkün olmaktadır. Özellikle kurumsal yapıda şirketler ve kuruluşlar araç kiralama sayesinde birçok farklı maddi yükümlülükten uzak ve karlı bir şekilde araç kullanma fırsatı elde etmektedir.

Kullanım amacına bağlı olarak araç kiralama kişisel olarak da tercih edilen bir yöntem olmakla birlikte günlük, haftalık, aylık ve bazen yıllık periyotlarda kiralama yapan kişiler yer almaktadır. Bu nedenle hem yasal anlamda hem de kullandığınız aracın kalitesi anlamında birçok farklı noktaya dikkat ederek kiralama yapmak önemlidir.

Araç kiralama gerçekleştirirken elbette ki önceki kiralama işlemini gerçekleştirdiğiniz şirkete sonrasında kiraladığınız aracın özelliklerine, ihtiyaçlarınıza ve birçok farklı noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu ayrıntılar hem bütçe açısından doğru bir işlem yapmanızı hem de kişisel güvenliğiniz ya da kurumsal güvenliğiniz için sonrasında sorunlar yaşamamanızı sağlayacaktır. 

Güvenilir Şirket Tercih Etmek

Araba kiralama için ilk aşamada elbette bir kiralama şirketi ile görüşmeniz, bu şirketin size sunduğu imkanları, araç portföyünü ve fiyatlarını araştırmanız gerekir. Fakat aslında bu işlemden öncesinde seçeceğiniz şirketi araştırmanız önemlidir. Çünkü bugün çok popüler ve gerçekten kazandıran bir iş olarak görüldüğünden dolayı birçok kişi hiçbir gerekli belgeye sahip olmasa da yani hiçbir yetkisi olmasa da araç kiralama şirketi olarak hizmet vermeye çalışmaktadır.

Şirket araştırmaları konusunda örnek olarak havayolu seyahati ile Mardin’den İzmir’e seyahat ettikten sonra İzmir’de bir firma ile daha önceden görüşerek, araç kiralama rezervasyonu yapabilirsiniz. Bu konuda sayfamız üzerinde bilet alım işlemleri yaparken, araç rezervasyonu açısından da kolaylık elde etmek için önerilerden faydalanabilirsiniz. Önceden yaptığınız rezervasyon ile birlikte standart gereği aracınızın İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda hazır olması ve size teslim edilecek şekilde beklemesi gerekecektir. 

Günümüzde havayolu veya farklı imkanlar ile şehir içi ve şehir dışından araç kiralama gerçekleştirirken, genellikle birçok güvenilir firmanın tercih edilmesi mümkündür. Çünkü ülkemizde ulusal anlamda hizmet veren güvenilir ve tanınmış birçok araç kiralama firması hukuksal açıdan tamamen uygun koşullarda ve profesyonel şekilde hizmet vermektedir. Elbette ki farklı kentlerde de yine tamamen kurallara uygun bir şekilde kiralama yapan firmalar da yer alacaktır. Bu nedenle öncelikle seçtiğiniz firmanın gereken belgelerini, meslek odası kayıt belgelerini, vergi levhasını ve kullandığı sözleşme gibi ayrıntıları kontrol etmeniz doğru olacaktır.

Doğru Araç Seçimi Yapmak

Araç kiralama işlemi gerçekleştirmek için en önemli ikinci aşamayı doğru bir şirketi bulduktan sonra doğru aracı seçmek oluşturacaktır. Araç seçimlerinde birçok önemli noktaya dikkat etmeniz ve doğru zamanda ihtiyacınızı karşılayacak aracı kiralamış olmanız önemlidir. Örnek olarak bir düğün organizasyonu için kalabalık şekilde ailenizle yakın mesafede bir yolculuk yapıp, birkaç gün sonra aracı teslim etmeyi planlıyorsanız, elbette ki yolcu sayısı, bagaj miktarı, konfor ve bütçe gibi ayrıntılar seçeceğiniz araçta önemli noktalar olacaktır.

Yaz tatilinde 1 haftalık bir seyahat için araç kiralamak istediğinizde, genellikle birçok farklı turistik noktayı ziyaret edeceğiniz için her noktada kullanılabilecek güçlü bir araç aynı zamanda da ekonomik bir araç seçmeniz gerekecektir. Bazen de bir işletmede makam aracı açısından kullanılması için araba kiralama tercih edildiğinde, elbette ki prestijli ve lüks bir araç seçmek gerekebilir.

Araç Donanımını Kontrol Etmek

Doğru bir işletme bularak istediğiniz amaca yönelik şekilde doğru aracı seçtikten sonra bu aracın kiralama işlemini başlatmadan yani sözleşmeyi imzalamadan önce araçta da inceleme yapmanız gerekecektir. Örnek olarak kiralanan aracın kısa süre kullanılması ile sürüşünde bir sıkıntı olup olmadığı görülebilir. Aracın kilit mekanizması, silecekleri, farları, kapısı, bagajı, lastikleri ve el freni gibi ayrıntıların düzenli çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

Araç kiralama firmalarında sunulan araçlar genellikle çok yoğun şekilde kullanılan ve yorgun araçlar olacağı için bakımlarının düzenli şekilde yapılmış olması gerekir. Çünkü aksi takdirde bu araçta birçok farklı mekanik sorun ve aksaklık ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka aracın hem iç hem de dış görünümünü gözden geçirerek, araçta bulunması gereken ihtiyaçlar açısından da bir eksiklik olmadığından emin olmalısınız.

Araç Belgelerini Kontrol Etmek

Aracın sorunsuz olduğundan emin olduktan sonra özellikle belgelerini kontrol etmeniz de faydalı olacaktır. Örneğin, aracın gerçekten şirket adına kayıtlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aracın muayenesi tam olmalı, ruhsatı geçerli olmalı, LPG gibi bir kullanım bulunuyorsa ruhsatta işlenmiş olmalı ve araç trafikten men edilme gibi bir sıkıntı göstermemelidir.

Bazı firmalar çok güvenilir bir yapıya sahip olarak gayet temiz araç sunumları gerçekleştirse de araçlar üzerinde haciz bulunması, daha önceden herhangi bir suç nedeniyle aranıyor olması gibi durumlarda müşteriye hiçbir bilgi verilmeden kiralama işlemi başlatılmakta ve sonrasında müşteri için büyük sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle aracın kaskosu, vergi kayıtları, bandrolleri ve HGS kaydı gibi her işlemi sadece birkaç saniyede gözden geçirebilirsiniz.

Araç Kiralama Sözleşmelerini Gözden Geçirmek

Artık imza aşamasına geldiyseniz, araç kiralama için bir sözleşme imzalamanız ve ön ödeme yapmanız gibi koşullar bulunmaktadır. Bu nedenle size imzalatılacak olan araç kiralama sözleşmesi imzalanmadan önce gereken senetleri, sözleşme bağlamında size sunulan maddeleri, talep edilen ücretleri ve sizden istenilen tüm belgeleri gözden geçirmeniz gerekir. 

Ulusal olarak hizmet veren araç kiralama firmaları genellikle kredi kartı üzerinden ön ödeme almakla birlikte bu ödemeyi araç kiralama işleminin tamamlanması sonrasında hesabınıza geri aktarmaktadır. Kiralama işlemlerinde kredi kartı ile ödeme yapılırken de mutlaka güvenilir bir POS makinesi kullanılmalıdır. Peşin ödeme ile hizmet alındığında da mutlaka karşılığında size fatura verilmiş olmalı ve anlaşma süresi öncesinde cayma durumunda yapılacak işlemler mutlaka önceden belirtilmiş olmalıdır.

Hiçbir araç kiralama firması sözleşme dahilinde bulunmayan yani harici bir senet ya da ek bir belgeyi size imzalatarak, sizden taahhüt talep edemez. Kiralama sözleşmeleri standartlara uygun bir şekilde hazırlanmış olmak ile birlikte her araba kiralama firması bu sözleşmeleri kullanarak yasal çerçevede hizmet vermelidir.

En Doğru Fiyatı Seçmek

Aslında tüm bu ayrıntılardan ziyade gerçekten önemli konulardan birisini de araç kiralama sırasında sunulan fiyatlar açısından inceleme yapmak oluşturmaktadır. Örnek olarak ideal sınıfta bir Renault Symbol model kiralama işlemi gerçekleştirmek istediğinizde, öncelikle aracın yaşını, eksiklerini, şirket tarafından sunulan koşulları ve hizmet kalitesini göz önüne alarak sonrasında fiyat araştırması yapmanız gerekir.

Günümüzde piyasada neredeyse her şehirde onlarca araba kiralama firması bulunduğundan dolayı bu tarz bir aracın kiralama fiyatlarını ortalama olarak araştırmanız gayet kolay olacaktır. Bu sayede hizmet verecek firmanın size sunduğu fiyatı diğer fiyatlar ile karşılaştırarak, en doğru kararı verebilirsiniz. Ayrıca araçta bebek koltuğu, araç buzdolabı ve ek şoför gibi ayrıcalıklı hizmetler talep ettiğinizde sunulan fiyatları da mutlaka karşılaştırmanız önemli olacaktır.