Türk Hava Yolları dünyanın 126 ülkesine hizmet sağlayan ve en hızlı büyüyen hava kargo markası olan Turkish Cargo ile 1933 yılından beri hava kargo taşıma faaliyetlerini yürütmektedir. Bunun göstergesi olarak da World Air Cargo Data – 2019 Ağustos verilerine göre; dünya hava kargo pazarı yüzde -7,1 oranında daralırken, Turkish Cargo, yüzde 7,5 oranında tonaj artışı sağlayarak, uluslararası hava kargo pazarında 7. sıradaki yerini korumuştur.

Bayrak taşıyıcı ana markası olan Türk Hava Yolları’na ait 344 uçaklık (yolcu ve kargo uçağı) filosuyla hareket eden Turkish Cargo ile, dünya genelinde, 88’i direkt kargo noktası olan 300’den fazla destinasyona hava kargo hizmeti ile kargo gönderilebilmektedir.Turkish Cargo ile tekstilden petrokimya ürünlerine, makine parçalarından uçak parçalarına, elektronik malzemelerden çeşitli sarf malzemelerini genel kargo kapsamında ve küçük paketlerden canlı havyalara çabuk bozulabilen ürünlerden değerli eşya, çiçek, yedek parça ve teknolojik ürünlerini özel kargo kapsamında, IATA (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) ve yetkili diğer otoritelerce taşınması uygun bulunmuş ve taşıma kurallarına uygun olarak hazırlanmış tüm ürünleri hızlı ve güvenli biçimde istenilen noktaya ulaştırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Turkish Cargo’nun, operasyonlarını başarılı şekilde yürüttüğü merkezi olan, hava kargo trafiği için dünya çapında ağırlık merkezlerine en optimum lokasyonda bulunan İstanbul’da olup olmadığınıza bakmaksızın https://www.turkishcargo.com.tr/tr/hakkimizda/sikca-sorulan-sorular/iata-yetkili-kargo-acenteleri internet sitesinde yer alan acenteler aracılığı ile kargolarınızı gönderebilirsiniz. Dünyada ve Türkiye’ de havayolu ulaşımı olmayan noktalara dahi Turkish Cargo’nun Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Uzakdoğu, Orta ve Güney Avrupa, Kuzey ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Güney Asya ve Türkiye Kara Taşımacılığı ile ürünlerinizi güvenli ve zamanında ulaştırabilirsiniz.Turkish Cargo ile gönderdiğiniz ürünlerinizin durumunu https://www.turkishcargo.com.tr/tr/online-islemler/kargo-takibi internet adresinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Yine ürünlerinizi göndermeden önce https://www.turkishcargo.com.tr/tr internet adresinden tarife ve terminal ücretleri hakkında bilgi alarak gerekli hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Turkish Cargo ile yapabileceğiniz tüm bu işlemlerinize Turkish Cargo’nun 7/24 hizmetinizde olan +90 850 333 0 777 numaralı hattından rezervasyon yaptırarak başlanıyor. Ürünlerinizin Turkish Cargo ile gönderimleriyle alakalı, kargo taşıma genel şartlarına  https://www.turkishcargo.com.tr/tr/hakkimizda/sikca-sorulan-sorular/kargo-tasima-sartlari internet sitesinden ulaşarak kabul edeceğiniz “taşıma sözleşmesine” kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İç hatlarda da Turkish Cargo ile havalimanından havalimanına genel gönderiler, zaman ve sıcaklık hassasiyetli ürünler, tehlikeli madde, ilaç, canlı hayvan, değerli kargo ve hassas kargo gibi birçok ürünü hızlı ve güvenli bir şekilde kargo ile gönderebilirsiniz.İç hat gönderilerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

 • İç hat gönderileri için rezervasyon yapılmadan, direkt kargo kabul işlemi yapılabilmektedir.
 • Kargolar, sefer kalkış saatinden en geç 2 saat önce gönderime uygun bir şekilde paketlenerek teslim edilmelidir. (Kargonuzu teslim edeceğiniz istasyon ile iletişime geçerek özel durumlardaki kabul süreleri için bilgi alabilir.)
 • Kargo, ilgili seferin varış saatinden ortalama 1 saat sonra teslim alınabilir.
 • Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB), İzmir Adnan Menderes Havalimanı (ADB), Antalya Havalimanı (AYT) ve Adana Şakirpaşa Havalimanı’na (ADA) daha büyük boyutlu kargo gönderilerine uygun kapasitesi olan geniş gövde uçak seferleri bulunmaktadır.
 • Balıkesir Koca Seyit Havalimanı (EDO), Siirt Havalimanı (SXZ) ve Gaziantep Havalimanı’ndan (GZT) geçici olarak kargo kabulü yapılamamaktadır. Gaziantep Havalimanı’nı (GZT) için kargoların kabulu Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan (GNY) yapılmaktadır.
 • Özel Kargo kapsamında olan ürünlerin kabulü, tüm iç hat taşımalarında yapılmaktadır.
 • Yalnızca kargo uçağında taşınabilen gönderiler (özellikle tehlikeli maddeler), yolcu uçaklarında taşınamamaktadır.
 • Kargo ebatlarının, ilgili uçağın kabul kapasitesine uygun olması gerekmektedir.Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutan Türk Hava Yolları’nın kargo firması Turkish Cargo ile yaptığınız ürün gönderimlerinizde, ürününüzde oluşan herhangi bir hasar, ürününüzün kaybolması veya geç teslim edilmesi nedeni ile aşağıdaki kurallar çerçevesinde tazminat talebinde bulunulabilirsinizYurt içi kargo gönderileri için:

 

Kargoyu teslim almaya yetkili firma veya kişi;

 • Hasarın öğrenilmesinden itibaren derhal ve tesliminden itibaren en geç 14 gün içerisinde,
 • Gecikmede, kargonun tesliminden itibaren en geç 21 gün içerisinde,
 • Kargonun teslim edilememesi durumunda, iç hat hava yük senedinin düzenlendiği tarihten itibaren 120 gün içerisinde Turkish Cargo web sayfası üzerinden ön ihbar talebi ya da tazminat talebi oluşturmak zorundadır.Yurtiçi taşıma kuralları ile ilgili detaylı bilgiyi Türk Hava Yolları İç Hat Hava Yük Senedi’nin arka sayfasından edinebilirsiniz.

 

Yurt dışı kargo gönderileri için:

 • Hasarın öğrenilmesinden itibaren derhal ve tesliminden itibaren en geç 14 gün içerisinde,
 • Gecikmede, kargonun tesliminden itibaren en geç 21 gün içerisinde,
 • Kargonun teslim edilememe durumunda, konşimentonun düzenlendiği tarihten itibaren 120 gün içerisinde  web sayfamız üzerinden ön ihbar talebi ya da tazminat talebi oluşturulması gerekmektedir. Yurtdışı taşıma kuralları ile ilgili detaylı bilgiyi Türk Hava Yolları Konşimento ’sunun arka sayfasından edinebilirsiniz.