Thy web sayfası ya da mobil uygulaması üzerinden thy kalkış varış bilgilerini girerek uçuş hakkında bilgi edinebilirsiniz. Fakat bu hizmet anlık olarak uçağın tam olarak nerede olduğunu göstermiyor sadece uçağın kaçta kalktığı yada kalkacağı tahmini olarak saat kaçta iniş yapacağı gibi bilgiler yer alıyor. Diğer hava yollarının kalkış varış sistemleri de aşağı yukarı birbirine yakın olmaktadır.

Harita üzerinden uçuş takip edebileceğiniz harita ile istenilen şehir ya da ülke ve bölgedeki uçakları takip edebilirsiniz. Uçak takip ile uçakların iniş veya kalkış yaptığı havalimanı bilgilerine ulaşabilirsiniz.Bilgiler çok kısa bir gecikme ile sisteme online olarak gelmektedir. Yerli ve yabancı olmak üzere (Türk Hava Yolları (Türk hava yolları ), tüm havayolu firmalarının uçuşlarını harita üzerinden uçuş takİbi yapabilirsiniz.
Uçak rotasını takip etmek için uçuş takip haritası üzerinden uçağı seçmeniz yeterli olacaktır.Uçuşu takip etmek istediğiniz uçağı haritadan seçtikten sonra sol tarafta açılan panelde uçağın kalkış yaptığı ve iniş yapacağı havalimanı bilgileri bulunmaktadır.Canlı uçuş takibi yaptığınız uçağın hızı ve yükseklik bilgileri de panelde bulunmakta.Sunexpress, Anadolu jet, Onur air, Atlasjet ve Pegasus Hava Yolları Uçuş Takibi

Türk hava yolları uçuş takip, Sunexpress, Anadolu jet, Onur air, Atlasjet ve Pegasus uçuş takip ile sadece yerli değil dünya üzerindeki tüm havayolu firmalarının uçaklarını takip edebilirsiniz.
Ayrıca Atatürk havalimanı, Esenboğa havalimanı ve Sabiha Gökçen olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki diğer tüm havalimanlarına iniş ve kalkış yapan uçakları takip edebilir ve uçuş rotaları hakkında bilgi alabilirsiniz.
İstediğiniz bir uçuşu seçtiğinizde uçuşların kalkış ve iniş saatleri, takip edilen uçağın hızı ile uçağın durumu ekranda yer alacaktır. Ayrıca uçuş aktarmalı ise aktarma noktalarını da uçuş bilgilendirme ekranında görebilirsiniz.
Aşağıdan bir uçuşu takip etmek, yakın zamana kadar bazı mesleklerin görevi altındaydı. Uçuş gözlemleme ilgili gerekli eğitimi almadan, normal bir vatandaş en fazla bir uçuşu bir ufuktan diğerine kadar izleyebilirdi. Havayolu şirketleri – profesyoneller tarafından – dürbün veya teleskop yardımıyla uçak tipini belirleyebiliyordu. Tüm yaşam alanlarının diğitalleştirilmesi ile, hava trafiğini daha yakından takip etme herkese açık hale geldi. Herkes uçuşları takip edebilir ve kendi ekranında uçak tipinden tam uçuş rotasına kadar bilgileri görebilir ve kalkıştan inişe kadar uçuşu izleyebilir.flightradar24 Üzerinden Uçuş Takibi

İnternet, akıllı telefonlarında, tabletlerinde veya masa üstlerinde bağlantısı olan herkese çeşitli uçuş takibi hizmetlerine erişim fırsatı sunar. Dünyadaki tüm sivil uçuşlar hakkında internette bilgi vardır. İstediği sürece herkes, ücretsiz olarak ve talep üzerine bu bilgilere erişebilir ve izleyebilir. Maliyet sadece halihazırda ödenen internet bağlantısıdır.

En çok bilinen uçuş takip servisi flightradar24.com’dur. Uçuş radarı (fly radar) servisi sağlayıcıları arasındaki bu lider, kendisini gittikçe daha da profesyonelleştiriyor ve mevcut harita görünümlerine ek olarak çok özel uçuşlar hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyor. Örneğin, fırtınalar, teknik sorunlar veya askeri çatışmalar nedeniyle olağandışı uçuş hareketleri meydana gelirse, flightradar24 operatörleri bu uçuşla ilgili verileri ortaya çıkarabilir. Uçakla ilgili bilgiler geriye dönük olarak örneğin medyayla paylaşılabilir ya da olağandışı olayların açıklığa kavuşturulması için kullanılabilir.flightradar24 Uçuş Detayları

  • Uçak tipi
  • Kalkış hava limanı
  • Gidilecek hava alanı
  • Mevcut yükseklik
  • Varış zamanı
  • Başlangıç ​​zamanı (ve daha fazlası)Uçuş takibi yapabileceğiniz diğer siteler

Yukarıda sözü edilen flightradar24 hizmetine ek olarak, bir başka önemli uçuş radarı (fly radar) servis olan “Casper”, ağdaki uluslararası hava trafiği hakkında veriler sağlamaktadır. Ayrıca casperflights.com sitesinde, internetteki herkes, kalkış ve iniş arasında bulunan tüm uçakları takip edebilir.

Bireysel uçakların grafiksel gösterimi, Casper’de biraz daha tekniktir. Sarı uçak simgeleri yerine, Casper’da, ekranın harita bölümünün üzerinde hareket eden ve uçakları temsil eden köşeli parantezler tıklanarak uçuş takibi yapılır.
Uçuşlar, bir harita bölümündeki mevcut hava trafiğini görüntüleyerek ücretsiz olarak takip edilebilir – örneğin Google Haritalar’ın repertuarından.Uçağın kesin konumlarının verileri, harita servislerinde toplanan ve biraraya getirilen gerçek radar verilerine dayanmaktadır. Uçuş güzergâhının tam olarak takip edilmesini mümkün kılmanın yanında, aynı zamanda hava trafiği ile ilgili ayrıntılar da servislere teslim edilir veya servislerden toplanır. Bu, her kullanıcının tek bir uçuş hakkında özel bilgi almasına olanak sağlar.

Uçuş takibinde bu ayrıntıların elde edilmesi için kullanıcının, haritada ilgi duyduğu uçuşa tıklaması yeterli. Kullanıcı, haritada gösterilen birçok uçuş arasında kaybolmadan, sadece belirli bir uçuşu takip etmek istiyorsa, bunu uçuş kodunu girerek yapabilir. Diğer tüm uçuşlar bu şekilde gizlenebilir. Uçuşla ilgili yukarıda bahsedilen tüm ayrıntılar görüntülenebilir. Bir uçuşu takip etmek çok kolaydır.
Sadece bilgisayar kurtları internet üzerinden uçuşları takip etmiyor.Kuşkusuz uçmak pek çok insanı heyecanlandırıyor. Kalkışları ve inişleri gözlemlemek için pistlerin mümkün olduğunca yakınına seyahat eden insanlar bile olmalı. Uçuş takip etmek bu insanlar için kısmen bir yarışmaya dönüşmüştür: Her uçak tipi mutlaka en az bir kere kalkış ya da iniş sırasında gözlenmeli ve fotoğraflanmalıdır.