Thy uçuş sorgulama ve uçak bileti satın almak için 0850 500 0 737 nolu numarayı arayabilirsiniz.

Thy uçuş sorgulama, farklı anlama gelmektedir. Daha önce satın almış olduğunuz bir bileti sorgulamak isteyebilirsiniz. Bunun için uçak bileti satın aldığınız acente ya da web sitesine ulaşarak uçuşunuzu sorgulatarak konfirme edebilirsiniz.

Diğer bir uçuş sorgulama anlamı ise şu anda yapılmakta olan bir uçuşun anlık durumunu sorgulamak isteyebilirsiniz. Hava yolu firmasının web sitesinden anlık olarak uçuş sorgulayabilir ve uçuşun o anki durumunu öğrenebilirsiniz. Bu konuyla ilgili çeşitli uygulamalarda mevcuttur bununla ilgili detaylı bilgi edinmek için Türk Hava Yolları Uçuş Takibi Nasıl Yapılır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Son olarakta uçak bileti fiyatları sorgulayarak uçak bileti satın almak isteyebilirsiniz. Uçak bileti almak amacı ile yapacağınız uçuş sorgulamaları hava yolu web sayfalarından, plusfly.com gibi acente web sitelerinden ya da Thy İletişim sayfasını ziyaret ederek buradaki bilgiler ile telefon aracılığı ile ulaşarak thy uçuş sorgulaması yapabilirsiniz.

PNR Numarası Nedir ?

PNR numarası, Yolcu İsmi Kaydı anlamını taşır ve daha önce rezervasyon yaptırdığınız veya satın aldığınız uçuşunuz ile ilgili durumları kolayca sorgulamanızı sağlamaktadır.

Pnr Numarası İle Nasıl Uçuş Sorgulaması Yapılır

Türkiye genelinde Thy Şubeleri İletişim Bilgileri sayfamızdan tüm şubelerin bilgilerini edinebilirsiniz.

Üstte yer alan PNR Numarası ve Soyadı alanlarını doldurarak daha önce işlemini yaptırdığınız veya satın almış olduğunuz uçuşun ayrıntılarını görüntüleyebilir, rezervasyonu biten uçuşlarınızı satışa çevirebilirsiniz.Uçuş bilgileri sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen yolcuların ilk olarak sisteme giriş yapması gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan arama kutucuğuna Uçuş Bilgileri Sorgulama yazmak yeterli olacaktır. Uçuş Bilgileri Sorgulama hizmeti ile yolcular yol hattı ve uçuş seçimi yaparak uçuş bilgilerini görüntüleyebilecekler.

Bu yeni uygulama ile birlikte, sisteme erişebilen her yolcu kolayca uçuş bilgilerini görebilecek. Güncel uçuş bilgilerine 35 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan THY , sosyal medya sayfaları ve tüm iletişim mecralarının güncel uçuş bilgilerine ulaşabiliyor. 35 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan sistem, yazılım ekipleri yolculara bu kanalla daha çok hizmet sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bilgi, teknoloji nerede THY orada!

Türk Hava Yolları’ndan bilet alan kişiler sorgulama yapmak için PNR numarasını girmek durumundadırlar. PNR kodu sayı ve harflerden oluşan 6 aşamalı bir koddur. Bu kod bağlantı üzerinden bilet satın alınırsa müşterilere verilir. İnternet üzerinden THY bilet sorgulaması için kullanılabilecek diğer numara bilet numarasıdır. Bilet numarası biletin en altında yer alan on üç karakterli bir numaradır. THY’nin bilet numaraları 235 numara ile başlamaktadır. Bu numara sayesinde bilet sorgulaması yapılabilir.PNR kodunun açılımı Pessenger Name Record şeklindedir. PNR numarasının kullanılabileceği alanlar şunlardır:

  • Bilet sorgulama işlemi
  • Bilet satın alma işlemi
  • Bilet çıktısı alma işlemi
  • Bilet iptali işlemi
  • Bilet bilgilerine ulaşma işlemi

Bu bilgiler sayesinde alınan bilete dair bütün detaylar öğrenilebilmektedir.
Uçuş sorgulamada bugün, gerçek anlamda uçağı takip etmek anlaşılmamalıdır. Uçuş takibi aslında bir uçağı takip etmek, arkasında gitmek ya da arkasından uçmak anlamına gelir. Modern uçuş sorgulaması ile elbette bu kastedilmemekte. İnsanlar dijital yolları kullanarak uçuşları sorgulayabiliyor. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar, uçuşları sorgulamayı ve takip etmeyi kolaylaştıran uygulamalara sahiptir. Evdeki bilgisayarlarda ve internet sayesinde erişim ile dünyadaki herhangi bir uçuşu sorgulayabilir ve takip edebilirsiniz.Uçuş sorgulamanın amacı

Başlangıçta uçuş sorgulama uçuşlar için havalanan alanı izlemek için kullanılır. Uçuş radar sistemleri sadece profesyonellerin kullanımındaydı. Her uçağın bulunduğu yer bugün de o zamanlar olduğu gibi radar yoluyla saptanmakta. Uçuş radarından gelen bilgiler digitalleştirilmekte ve dijital görünümlerine dönüştürülmektedir.