21 Jan, 2020 18:49
TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞ SORGULAMA

TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞ SORGULAMA

Türk Hava Yolları Türkiye’nin havayolu şirketidir. İş merkezi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunur. Şirket kuruluş tarihi 25 mayıs 1934 ‘tür.
Türk Hava Yolları dünyanın en büyük uçuş sistemine sahiptir. Taşıyıcının ikinci yerlerinin bulunduğu havalimanları Ankara Esenboğa, İzmir havaalanın, Antalya ve İstanbul’daki diğer havaalanı Sabiha Gökçen. Şirket tüm tüm yerleşim yerlerine uçuş gerçekleştirmektedir.

Thy uçuş sorgulamaya dahil olan checkin işlemi uçağa binmeden önce kayıt yaptırılan bir işlemdir. Öncelikle zamanında tamamlayabilmeniz için yurt içinde uçuş saatinden iki saat , yurt dışında uçuş saatinden 3 saat önce kontuarda bulunmanız gerekir. Bir de bunlara havalimanında otopark, bagaj işlemleri, güvenlik işlemleri, yurt dışı uçuşlarında yurt dışı çıkış harcı alımı ve pasaport kontrol işlemlerini de ekleyince hava limanına erken gitmek çok önemlidir.
check in yapmanın üç yolu vardır. Check in yöntemlerinden sizin için en kolay yolu seçerek zaman kazanabilir , işleminizi kolay yoldan yapabilirsiniz.
En hızlı ve kolay yol Thy ‘de onlıne checkin ‘dir. onlıne checkin süper zaman kazandırır. Hele ki bavulunuz yoksa ve kuyrukta zaman beklemek istemiyorsanız tam size göre.

Onlıne checkin uçuşundan 72 saat önce başlar ,60 dakika sonra sona erer. Thy ‘de Onlıne checkini size uçuşunuzdan önce gelen mesajı tek tıkla tamamlayabiilir , ya da bazı uygulamaların checkin bölümündeki bilgileri doldurarak size gelen mesajlarla teyit edebilirsiniz.
Yanınıza alacağınız kabin bagajlarınız fazla ve ağırsa bagaj konfuarlar kapanmadan konfuarlara teslim ederek uçuşa katılabilirisiniz .Uçuşa kabul uçuş saatinden 10 dk sonra sona erer. checkin yani sorgulamanın bir diğer yolu ; kıokstur. Kioksları yut içi uçuş saatinden 45 dakika , yut dışı uçuşlarında 60 dakika sonra sona erer. Kıoksların dokunmatik ekranlarından bilet alırken kaydettiğiniz cep telefonu numaranızla , uçuş bilginizle onay yaparak hızlıca biniş kartınızı alabilirsiniz. Yurt dışı uçuşlarda da pasaportunuzu okutarak checkin işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer sadece kabin bagajı ile biniş kartınızla hızlı ve kolayca uçağa geçebilirisiniz. Bir başka yol da konsuar çekinde gerekli belgelerinizi göstererek bagajınızı teslim edip giriş kartınızı alabilirisiniz. Konsuara erken gelmeniz çok önemlidir. Yurt içi uçuşlarda uçuş saatinden 45 dakika yurt dışı uçuşlarda uçuş saatinden 60 dakika önce checkin işlemleri sona erer.

PNR Numarası Nedir ?

Kısaca PNR olarak isimlendirilen bu numara Yolcu İsmi Kaydı anlamını taşır ve daha önce rezervasyon yaptırdığınız veya satın aldığınız uçuşunuzla ilgili durumları kolayca gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

PNR NUMARASI İLE NASIL SORGULAMA YAPILIR

Üstte yer alan PNR Numarası ve Soyadı alanlarını doldurarak daha önce işlemini yaptırdığınız veya satın almış olduğunuz uçuşun ayrıntılarını görüntüleyebilir, rezervasyonu biten uçuşlarınızı satışa çevirebilirsiniz.
Uçuş bilgileri sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen yolcuların ilk olarak sisteme giriş yapması gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan arama kutucuğuna Uçuş Bilgileri Sorgulama yazmak yeterli olacaktır. Uçuş Bilgileri Sorgulama hizmeti ile yolcular yol hattı ve uçuş seçimi yaparak uçuş bilgilerini görüntüleyebilecekler.
Bu yeni uygulama ile birlikte, sisteme erişebilen her yolcu kolayca uçuş bilgilerini görebilecek. Güncel uçuş bilgilerine 35 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan THY , sosyal medya sayfaları ve tüm iletişim mecralarının güncel uçuş bilgilerine ulaşabiliyor. 35 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan sistem, yazılım ekipleri yolculara bu kanalla daha çok hizmet sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bilgi, teknoloji nerede THY orada!
Türk Hava Yolları’ndan bilet alan kişiler sorgulama yapmak için PNR numarasını girmek durumundadırlar. PNR kodu sayı ve harflerden oluşan 6 aşamalı bir koddur. Bu kod bağlantı üzerinden bilet satın alınırsa müşterilere verilir. İnternet üzerinden THY bilet sorgulaması için kullanılabilecek diğer numara bilet numarasıdır. Bilet numarası biletin en altında yer alan on üç karakterli bir numaradır. THY’nin bilet numaraları 235 numara ile başlamaktadır. Bu numara sayesinde bilet sorgulaması yapılabilir.
PNR kodunun açılımı Pessenger Name Record şeklindedir. PNR numarasının kullanılabileceği alanlar şunlardır:
– Bilet sorgulama işlemi
– Bilet satın alma işlemi
– Bilet çıktısı alma işlemi
– Bilet iptali işlemi
– Bilet bilgilerine ulaşma işlemi
Bu bilgiler sayesinde alınan bilete dair bütün detaylar öğrenilebilmektedir.
Uçuş sorgulamada bugün, gerçek anlamda uçağı takip etmek anlaşılmamalıdır. Uçuş takibi aslında bir uçağı takip etmek, arkasında gitmek ya da arkasından uçmak anlamına gelir. Modern uçuş sorgulaması ile elbette bu kastedilmemekte. İnsanlar dijital yolları kullanarak uçuşları sorgulayabiliyor. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar, uçuşları sorgulamayı ve takip etmeyi kolaylaştıran uygulamalara sahiptir. Evdeki bilgisayarlarda ve internet sayesinde erişim ile dünyadaki herhangi bir uçuşu sorgulayabilir ve takip edebilirsiniz.

Uçuş sorgulamanın amacı

Başlangıçta uçuş sorgulama uçuşlar için havalanan alanı izlemek için kullanılır. Uçuş radar sistemleri sadece profesyonellerin kullanımındaydı. Her uçağın bulunduğu yer bugün de o zamanlar olduğu gibi radar yoluyla saptanmakta. Uçuş radarından gelen bilgiler digitalleştirilmekte ve dijital görünümlerine dönüştürülmektedir.

[avatar]

TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞ SORGULAMA için yorumlar

Yorumlar kapatıldı.