Türk Hava Yolları hali hazırda bünyesinde çalışanları beş departmana ayrılıyor. Bunlar: Kokpit ekibi, kabin memuru, idari/teknik birim çalışanı, uluslararası çalışan ve yeni mezun/öğrenci departmanlarıdır.

Thy Kokpit Ekibi Personel Alımı

Kokpit ekibi personel alımlarında global standartlar göz önünde bulundurularak süreç titizlikle sürdürülüyor. Türk ve faklı milletlere ait genç pilotları yetiştirerek Türk Hava Yollarına kazandırılması amaçlanıyor ve bunu yaparken de deneyimli pilotların kazanılması için de büyük bir özveri gösteriliyor.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Kokpit personeli: Kaptan Pilot, II. Pilot, Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı ve Simülatör Eğitim Öğretmeni olmak üzere dört kategoriden oluşuyor.Türk Hava Yollarında Pilot olmak isteyen adaylar Türk Hava Yollarının kariyer sitesinde yayınlanan ilanlar üzerinden başvuru yaparak seçim sürecine dâhil oluyor. Yetiştirilmek üzere II.Pilot Aday adayı sürecine dahil olan adaylarda yabancı dil bilgisi, eğitim ve yaş gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca adayın uçuş yeteneğine özellikle dikkat edilirken bunun yanında adayın disiplinli, sorumluluk sahibi, dikkatli ve karar verme yetileri gelişmiş olması önemseniyor.

II.Pilot Adayları, tüm şartların uygun olması halinde, Türk Hava Yolları bünyesinde yer alan veya Türk Hava Yollarının iş ortağı konumunda olan yurt içi ve yurt dışındaki uçuş eğitim akademilerinde 18-24 ay boyunca teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir programa dâhil oluyor. Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayları, eğitim süreci boyunca aynı zamanda Türk Hava Yolları çalışanı oluyor ve diğer tüm çalışların sahip oldukları haklara sahip oluyorlar. Hatta adayların, eğitim aldıkları lokasyona uygun şekilde konaklama imkânları da sağlanıyor.Eğitimini başarıyla tamamlayan pilot adayları, II. Pilot Adayı olarak Türk Hava Yolları personeli oluyor ve görevdeki diğer personellerle aynı sosyal imkânlara sahip oluyor.

Pilot Olma Süreci

Evrak Kontrol

Adaylarının ilan kriterlerine uygunluğunu belirlemek için belgelerin kontrol edildiği süreçtir.

Türk Hava Yolları İngilizce sınavı

Dil belgesi olmayan pilot adaylarının sürece devam edebilmesi ve İngilizce yeterliliğini ölçmek için yapılan bir sınavıdır.

Boy-Kilo Ölçüm süreci

Mesleğin gereklilikleri doğrultusunda Türk Hava Yolları tarafından ilan kriterinde belirlenen boy, kilo ölçülerine ve boy-kilo endeksine sahip olduklarını tespit etmek amacıyla ölçümlerin gerçekleştirildiği süreçtir.

DLR-1 Sınavı

Bilgi ve yetenek modüllerinden oluşan teknik sınavdır. Toplam 6 modülden oluşmaktadır. Yaklaşık 5 saat sürmektedir. Pilot adaylarına sınav ile ilgili çalışma dokümanı verilmektedir.Havacılık İngilizcesi

Pilot adaylarımızın havacılık alanındaki İngilizce dil yeterliliği ölçen bir değerlendirmedir.

Simülatör ve Teknik Yeterlilik Testi

Pilot adaylarının mesleki ve teknik yeterliliğinin değerlendirildiği aşamadır.

CRM Mülakatı

Pilot adaylarının kokpit personeli temin sürecinde kişilik özellikleri ve yetkinliklerinin değerlendirildiği süreçtir.

Kurul Mülakatı

İnsan kaynakları departmanından katılımcılar ve kaptan pilottan oluşan değerlendirme komisyonu tarafından pilot adaylarının mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.

Thy Kabin Ekibi Personel Alımı

Türk Hava Yollarının kabin ekibi mesleki görevlerini her uçuşlarında en iyi şekilde yerine getirdiği için hem görevlerine başlamadan önce hem de meslek hayatları boyunca oldukça kapsamlı eğitimler verilerek, acil durumlara müdahale edebilecek şekilde yetiştiriliyor.

Kabin memuru olmak isteyen adaylar Türk Hava Yollarının kariyer sitesinde yayınlanan ilanlar üzerinden başvuru yaptıktan sonra  İngilizce test ve yetkinlik envanteri aşamaları için sms ve e-posta yoluyla davet ediliyor.Daha sonra kabin memuru adayları evrak kontrolü, boy-kilo ölçümü, dövme-yara izi kontrolü ve mülakat aşamalarına dâhil oluyorlar. Bu aşamaları olumlu şekilde tamamlayan kabin memuru adayları, İngilizce mülakat, kurul mülakatı, psikolog görüşmesi ve grup değerlendirmesi süreçlerinden oluşan mülakat aşamalarına katılıyor. Mülakat aşamaları olumlu sonuçlananlar, Sağlık Raporu ve evrak hazırlama işlemleri için bilgilendiriliyor.

Tüm bu seçme süreçlerinde başarılı olan kabin memuru adayları işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından, sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları ve raporlarını Türk Hava Yolları Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimlerine onaylatmaları gerekiyor. Türk Hava Yollarının, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkili hastaneden alınmış olumlu rapor olsa bile kendi iç prosedürleri çerçevesinde adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkı bulunuyor.Evrak ve sağlık raporu süreçleri olumlu sonuçlanan kabin memuru adayları, yaklaşık 2 ay sürmekte olan eğitim süreçleri için Türk Hava Yollarınca davet ediliyor. Türk Hava Yolları kabin memuru eğitimleri, İstanbul’da bulunan Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi bünyesinde gerçekleştirilmektedir.

Thy İdari/Teknik Birim Personel Alımı

Türk Hava Yollarının ihtiyaçlar doğrultusunda teknisyen, memur, uzman, mühendis gibi pozisyonlar için kariyer sitesinde yayınlanan ilanlar aracılığıyla İdari/teknik birim çalışanı olmak isteyen adaylar başvuruluyor. İşe alım sürecinde adaylar yetkinlik, bazlı mülakat, yazılı ve sözlü seçme ve değerlendirme yöntemlerine tabi tutuluyor. İhtiyaçtan ihtiyaca değerlendirme aşamaları farklılık göstermekle beraber  genel itibariyle öncelikli olarak Sayısal Yetenek, Sözel Yetenek ve İngilizce testlerini içeren bir değerlendirme sınavı uygulanıyor.Sınavdan başarılı olan adaylar insan kaynakları ve birim mülakatlarına giriyor. Mülakatta başarılı olan adaylara e-posta yoluyla maaş ve özlük haklarını içeren bir iş teklifi mektubu gönderiliyor İş teklifini kabul eden adaylara işe başlarken getirmeleri gereken evraklar bildiriyor. Evraklarını getiren adaylar idari/teknik birim çalışanı oluyor. 

Thy Uluslararası Personel Alımı

Türk Hava Yolları, dünyanın farklı noktalarına gerçekleştirdiği uçuşlarla, doğu-batı ve kuzey-güney arasında köprü olma misyonunu üstlendiği için, Türkiye dışındaki ofislerde görev almak isteyen adaylar, Türk Hava Yollarının kariyer sitesindeki diğerlerinin aksine sürekli açık olan uluslar arası çalışan ilanlarına başvurarak değerlendirme süreçlerine katılabiliyor. Adaylar online test ve online mülakata tabi tutuluyor. Başarılı olan adaylara iş teklifi yapılıyor ve kabul eden adaylara getirmeleri gereken evraklar iletiliyor. Evraklarını getiren adaylar Türk Hava Yollarında uluslararası çalışan olarak işe başlıyorlar.Yeni Mezun/Öğrenci

Yeni mezun adaylar Türk Hava Yolları bünyesinde idari ve teknik birimlerde; teknisyen, uzman, memur, part-time memur gibi pozisyonlarda görev alabiliyor.  Ayrıca Türk Hava Yolları’nca lisans son sınıf öğrencisi ve yeni mezun olan adayların değerlendirildiği TK TaKe-off programının yanı sıra, lisans 3. sınıfta eğitimine devam eden öğrencilere Part-Time çalışma imkânları da sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler eğitim hayatına devam ederken iş hayatına Türkiye’nin ve dünyanın sayılı markalarından Türk Hava Yollarında iş tecrübesi kazanabiliyor.