Günümüzde herhangi bir iş nedeni ile Türk Hava Yollarında yapılan seyahatten sonra bilet ücretinin kurumu tarafından yolcuya ödenebilmesi için yolcunun tabi olduğu özel veya tüzel kuruma seyahat ettiği biletin faturasını beyan edilmesi gerekmektedir. Peki, seyahat edenin bilgilerinin bulunduğu uçuş bileti fatura yerine geçer mi? Geçmez ise yolcunun seyahat bileti ile alakalı Türk Hava Yollarından Fatura Nasıl alınır?

Öncelikle toplumdaki genel kanının aksine uçak seyahatlerinde alınan uçuş bileti fatura yerine geçmemektedir. Kaldı ki genelde çoğu yolcu internet ortamından aldığı biletini çıktı almadan seyahat etmektedir.  Bu nedenle Türk Hava Yolları, yolcularına daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek için 462 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre fatura yerine geçen e-bilet uygulaması mevcuttur.Peki uygulamaya nasıl ulaşılır? Türk Hava Yolları’nın bu uygulamasına https://ebiletfatura.turkishairlines.com internet adresinden kolayca ulaşılabilir. Bu uygulamaya girildiğinde seyahat edenin uçak bileti faturasını alabilmesi için “soyad” ve bilet alınırken kişiye iletilen bilete ait “bilet/belge numarası” gerekmektedir. Bu iki bilgi ve uygulamada her talepte güncellenen doğrulama kodu ile Türk Hava Yolları’ndan Fatura kolaylıkla çıktı olarak alınabilir.

Ayrıca  üzerinde Gelir İdaresi Başkanlığı amblemi bulunan, elektronik sertifika ile imzalanmış şekilde çıktısı alınan bu uçak bileti faturasının, Türk Hava Yolları satış ofislerince veya acentelerince tekrar kaşelenerek imzalanmasına gerek olmaksızın fatura geçerliliğini sağlamaktadır. Ancak söz konusu uçak bileti Türk Hava Yolları acentesinden alınmış ise bu uygulamadan bilet faturası alabilmek mümkün olmamakla beraber, biletin alındığı Türk Hava Yolları acentesine başvurularak bilet faturası alınabiliyor. Bilet faturaları her bir yolcu için ayrı ayrı düzenlenmektedir.Bu nedenle bir rezervasyonda birden fazla yolcu olması halinde sistemde her bir yolcu için ayrı ayrı bilet faturası oluşturulmaktadır. Aynı rezervasyondaki bilet faturaları için farklı mükellef bilgilerinin girilerek rezervasyondaki bütün yolcuların uçak bileti faturaları alınabilmektedir. Son olarak da eğer bu uygulamadan alınan uçak bileti faturası yolcunun bulunduğu ülke mevzuatı uyarınca geçerli değil ise yine yolcunun bulunduğu ülkedeki Türk Hava Yolları satış ofisine başvurularak uçak bileti faturası kolaylıkla alınabilir.