“THY A.O. Teknik” yani Türk Hava Yolları Anonim Şirketi-Teknik ya da Türk Hava Yolları Teknik, Türk Hava Yolları kuruluşunun bakım, onarım, modifikasyon ve benzeri hizmetlerinin yer aldığı merkezidir. Türk Hava Yolları Teknik’in merkezleri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’nda olmak üzere iki yerde mevcuttur.

THY Teknik merkezlerinin “Havacılık bakım onarım sektöründe ürün çeşitliliği, hizmet kalitesi ve rekabetçi konumu ile yetkinliklerini sürekli geliştirerek sektöre yön vermek.” misyonuyla verdiği hizmetler uçak bakım, hat bakım, NDT, motor ve APU, iniş takımları, komponent pool, komponen bakım, mühendislik hizmetleri, tasarım ve üretim hizmetleri, eğitim hizmetleri ve filo yönetimi başlıkları altında açıklanan ve Türkiye’de ve dünyada Sun Express, Pegasus, Midex Air Berlin, Atlas Jet, Onur Air, ULS, Royal Jet, Izair, Oren Air, Yemen Air, Sojitz, Neos, Balkan Air, Amsterdam Airlines, Afgan Ariana, Air Blue, Saudi Arabia Airlines, Shaheen Air gibi havacılık kuruluşlarına hizmet veren bir alt kuruluştur.

Thy Teknik İştiraklerTürk Motor Merkezi (TEC)

Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda faaliyet gösteren TEC, CFM56 ve V2500 motorlarına bakım, onarım ve revizyon hizmeti sunmaktadır. Tesislerini çevreye duyarlı ve yenilenebilir enerji kullanımına uygun olarak tasarlayan Türk Motor Merkezi, uluslararası müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

Goodrich Turkish Teknic Servis Merkezi

Goodrich Corporation ortaklığıyla kurulan şirket İstanbul Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde, nacelle, thrust reverser ve ilgili komponentlerin bakım, onarım, revizyon ve yedek destek hizmetlerini sağlayan teknik servis merkezidir.

Türk Kabin İçi Sistemleri Sanayi A.Ş.

Türk Hava Yolları, THY Teknik A.Ş., Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ortaklığıyla kurulan şirket, uçak mutfağı, ikram servis aracı, koltuk kılıfı, mürettebat dinlenme odası, kabin içi bölücü sistemler, güneşlikler, acil durum ekipman dolapları, genel kullanım amaçlı küçük dolaplar, görüntü sistem odası, dinlenme odası giriş bölümü, dergi kutusu, gazete ve basılı evrak kutusu vs. kabin içi ürünleri, komponent tasarımı, üretimi, modifikasyonu ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir.TÜRKBİNE Teknik

Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. ile kurulan Türkbine, GE CF6-80C2 tipi uçak motorları ve enerji santrallerinde kullanılan GE LM6000 tipi endüstriyel gaz türbinlerinin bakım, onarım ve revizyon faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Uçak Koltuk Üretimi SAN. ve TİC. A.Ş.

Türk Hava Yolları, THY Teknik A.Ş. ve Kibar Holding iştiraklerinden Assan Hanil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. ile kurulan, ilk aşamada business ve ekonomi sınıfı koltuk üretmeyi planlayan Uçak Koltuk Üretimi Sanayi ve Ticaret A.Ş., havacılık sektöründe büyük önem taşıyan ve yakıt tüketimini doğrudan etkileyen ağırlık konusu üzerine yoğunlaşarak uçak koltukları tasarımı, üretimi, bakım-onarım-modifikasyonu ve satış-pazarlamasını gerçekleştirecektir.


Türk Hava Yolları Teknik alt kuruluşunun birçok kaynaktan ulaşılabilen tesisleri bulunmaktadır. Bu tesisler şunlardır;

Thy Teknik Uçak Bakım Hangarları ve Atölyeleri:

 1. Hangar 1: 25,000 m²’lik toplam kapalı alana sahiptir ve aynı anda 2 geniş gövde uçağı ve 3 dar gövde uçağı barındırabilir.
 2. Hangar 2: 60,000 m²’lik toplam kapalı alana sahiptir ve aynı anda 3 geniş gövde uçağı ve 4 dar gövde uçağı aynı anda barındırılabilir.
 3. Hangar 3: MNG Teknik’ten satın alınan, ayrı boya bölümüne de sahiptir.
 4. Tahribatsız Muayene Atölyesi
 5. Acil Durum Teçhizat Atölyesi
 6. Uçak Boya Atölyesi
 7. Uçak Koltuk Atölyesi
 8. Yapısal Tamir ve Kompozit Atölyesi
 9. Kabin İçi Tamir, Kaplama & Kabin İçi Tekstil Atölyesi
 10. Kuru Temizleme Atölyesi

 

Parça Bakım Atölyeleri:

 1. Radyo Atölyesi
 2. Aletler Atölyesi
 3. Elektrik Sistemler ve Akü Atölyesi
 4. Otomatik Test Ekipmanları Atölyesi
 5. Kalibrasyon Atölyesi

 

İmalat ve Tamir Atölyeleri

 1. Metal Kaplama Atölyesi
 2. Kaynak Atölyesi
 3. Makina Atölyesi Hidro-Mekanik Atölyeleri:

 1. Hidrolik Atölyesi
 2. Mekanik Atölyesi
 3. Elektro-mekanik Atölyesi
 4. Pnömatik Atölyesi
 5. Oksijen Regülatör ve Dolum Atölyesi
 6. İniş Takımı Atölyesi
 1. Fren Atölyesi
 2. Lastik & Jant Atölyesi

 

Motor Revizyon Atölyeleri:

 1. Motor Revizyon Atölyesi
 2. APU Revizyon Atölyesi
 3. Motor ve APU Atölyesi
 4. Yakıt Sistemleri AtölyesiTürk Hava Yolları Teknik alt kuruluşu bünyesinde yapılan ve birçoğundan bahsettiğimiz hizmetleri bazı sertifikalar ile tescillenmiştir. Bu sertifikalar şöyledir;

 1. JAA, JAR-145
 2. EASA, EASA Part-145
 3. US DOT D030 Oksijen Regülatör ve Dolum Atölyesi için Sertifikasyon
 4. FAA, FAA Air Agency Certificate

 

Genel hatlarıyla THY Teknik alt kuruluşunun hizmet kapsamı yukarıda anlatıldığı gibi olup daha detaylı ve teknik bilgi için turkishtechnic.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.