“Pilot, hobi, hususi veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idaresini üstlenen meslek grubunun genel adıdır. Hobi olarak uçmak için sadece bir hususi pilot lisansına sahip olmanız yeterliyken Geçiminizi pilot olarak sağlamak istemeniz halinde, hususi pilot lisanslarına yönelik uçuş eğitiminden veya sınavından ayrı olarak ticari seviyede bir lisansa ihtiyacınız olacaktır.”

**Yukarıdaki tanım Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün pilotluk mesleğini aktarabilmek için kendi literatüründe belirttiği tanımdır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü pilot olabilmek için asgari şartlar belirlemiştir. Bu asgari şartlar çoğu havacılık kurumunun kabul ettiği şartlardır ve kurum içinde işe alım şartları değişiklik gösterebilir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ilgili şartları şöyledir; • Öğrenci pilot olabilmek için bir takım şartlar aranır.
  1. İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını doldurmuş olmak. (Entegre kurslar için 16 yaşını doldurmak yeterlidir.)
  2. En az lise ya da lise düzeyi okul mezunu olmak.
  3. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havacılık sağlık merkezleri tarafından geçerli birinci veya ikinci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 • Hususi pilot lisansı ise şu şartlarda alınabilir;
  1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  2. En az lise ya da lise düzeyinde bir okuldan mezun olmak.
  3. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından havacılık sağlık merkezleri tarafından geçerli birinci veya ikinci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
  4. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmak.
  5. Teorik bilgi sınavları ve uçuş eğitiminin tamamlanmasının ardından 6 ay içinde girilecek olan yetenek testinde başarılı olmak.
  6. Gece uçuşu yetkisi için gerekli eğitimleri almış olmak. (isteniyorsa)
  7. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğinde belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.Türk Hava Yolları 2020 yılında henüz pilot alımı ilanı açmamış olup başvuru şartları ve işe alım süreçlerini geçtiğimiz yıllardan takip edebiliyoruz.

2019 yılının haziran ayında Türk Hava Yolları yetiştirmek üzere 173 pilot alacağını duyurmuştu. Şartlar ise şöyle açıklanmıştı;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak.
 2. En az ön lisans derecesinde mezun olmak. (örgün öğretim ya da ikinci öğretim)
 3. 01.1989 tarihinden sonra doğmuş olmak.
 4. Boy uzunluğunun 157-195 cm aralığında olması.
 5. Askerlik hizmetini tamamlamak ya da eğitimin başladığı süreçten itibaren en az iki yıl tecil ettirebilmek.
 6. Adli sicil kaydı ya da adli sicil arşiv kaydı bulunmamak.
 7. Türk Hava Yolları veya diğer havacılık kuruluşlarından sağlık ya da disiplinsizlik nedeniyle işten çıkmış ya da çıkarılmış olmamak.
 8. Türk Hava Yolları Anonim Şirketi ve Türk Hava Yolları Anonim Şirketi’nin iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı dil şartları ise TOEFL (IBT) sınavından en az 60 puan almış olmak ve/veya IELTS (genel ya da akademik) sınavından en az 6 speaking puanı almış olmaktı.Bütün şartları sağlayan adaylar online olarak Türk Hava Yolları’nın kariyer olanakları sağlayan internet sitesinden (careers.turkishairlines.com) başvurularını gerçekleştirmişti. Sonrasında yabancı dil belgesi bulunan adaylar kurumun yaptığı bir sınava davet edilmiş ve yabancı dil belgesi bulunmayan adaylar ise kurum tarafından gerçekleştirilen bir İngilizce sınavına alınmıştı.

Bu alımlarda süreç şöyle işlemişti;

 1. Dil belgesini başvuru aşamasında beyan etmeyen en az lisans mezunu adayların katılacağı İngilizce sınavı.
 2. Teknik yeterliliklerin değerlendirilmesi testi. (DLR-1)
 3. Kişilik özelliklerinin ve yetkinliklerinin değerlendirilmesi testi. (CRM Değerlendirilmesi)
 4. Kurul mülakatı, evrak kontrolü ve boy-kilo ölçümü.
 5. Uçuşa elverişlilik bağlamında yapılan sağlık kontrolü.Türk Hava Yolları bu yıl (2020) henüz  bir pilot alımı açıklaması beyan etmemekle birlikte çeşitli kaynaklardan edinebildiğimiz başvuru şart ve süreç bilgilerine de geçtiğimiz yıllarda yayınlanmış beyan ve tecrübeler yoluyla ulaşabildiğimiz bilgilerdir.

Türk Hava Yolları’nın kendi bünyelerinde kariyer yapmak isteyen adaylar için oluşturduğu internet sitesinde 2020 yılında yayınlanmış tek iş olanağı “Uluslararası Çalışan” departmanındadır. Bu iş ilanına ulaşabilmek için careers.turkishairlines.com/acik-pozisyonlar adresine göz gezdirebilirsiniz.