Uçak bileti, genellikle çok uygun rakamlar ile satın alınması için uçuş tarihinden çok daha öncesinde satın alınmaktadır. Birçok kişi eğer acil bir durumda uçuş gerçekleştirmesi gerekmiyorsa, bir ay öncesi gibi süreçlerde uçak bileti almayı dahi tercih etmektedir. Ancak bunun yerine yine avantajlı bir hizmet olarak açık bilet satın alınması da tercih edilebilir. 

Açık bilet temel olarak belirli bir süreye sahip olması ile birlikte bu süre içerisinde istediğiniz an kullanabildiğiniz yani üzerinde bir tarih ifadesi yer almayan uçak biletidir. Bugün ulaşım sektörü içerisinde açık bilet sistemi genellikle havayollarında tercih edilmektedir. Aslında karayolları ve demiryollarında da bu sistem yer alsa da uçak bileti rezervasyonlarında gelecek seyahat planları için avantajlı olduğundan tercih edilmektedir. 

Uçak bileti rezervasyonları gerçekleştirirken isterseniz belirli bir tarih seçmek yerine açık bilet rezervasyonu yaparak, gelecek seyahat planlarınıza göre daha uygun fiyatlı bilet satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem farklı bir isim ile bileti açığa alma şeklinde de adlandırılırken, hem karlı fiyatlarla satın alım yapabilmek hem de bileti istediğiniz zaman kullanabilmek açısından ileride yaşayabileceğiniz maddi zararları önleme avantajı da oluşturmaktadır.

Açık Bilet Nedir?

Aslında açık bilet net olarak şu şekilde tanımlanabilir ki tarihi daha önceden belirtilmemiş ve serbest bırakılmış bilet çeşidi şeklinde ifade edilebilir. Hava yolları uçuş sistemlerinde bu biletleme türü, açık uçak bileti olarak adlandırılır ve istediğiniz plan doğrultusunda belirli bir tarihte kullanılarak uçuş gerçekleştirilebilir. Ayrıca farklı bir sistemde daha önceden almış olduğunuz bir uçak biletini de sonrasında açığa alarak, belirtilen vade içerisinde kullanmayı seçebilirsiniz.

Genellikle belirli net bir uçuş tarihi tercih ettiğinizde ve bu tarihte uçuşu gerçekleştiremeyeceğiniz için bilet iptali yapmak istediğinizde, bunun yerine daha sonra kullanabilecek şekilde uçak bileti açığa alma işlemi yapabilirsiniz. Bugün havayolu firmaları bilet iptali gerçekleştirme açısından belirli yüzdelik oranlar ve sabit rakamlar ile kesintiler yaptıktan sonra ödediğiniz ücretin iadesini gerçekleştirmektedir. Bu rakamlar her havayolu firmasında farklılık gösterirken, bazen iç uçuş bazen dış uçuş olmasında ya da tarihin yakınlaşıp yakınlaşmamış olmasında da değişiklikler gösterebilir.

Uçak Bileti Açığa Alma Nasıl Yapılır?

Eğer ilk bilet alım işlemleri sırasında açık uçak bileti almak istiyorsanız veya satın almış olduğunuz bileti açığa almak istiyorsanız, bu işlemleri farklı havayolu firmalarının sunduğu kurallara ve işlem adımlarına göre web sayfaları üzerinde ya da telefon hizmetleri üzerinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem şehir içlerinde bulunan acentelerde, havayolu firmalarının bürolarında veya havalimanı içerisindeki firma masalarında da yapılmaktadır. Ancak bu konuda en pratik işlemler elbette ki online bilet işlemleri sayfalarında gerçekleştirilmektedir.

Bilet iptalinde genellikle komisyon kesme sıkıntısı ile karşılaşıldığından dolayı açık uçak bileti arada belirli bir fark bulunuyorsa, bu farkın ödenmesi ile cezaya maruz kalmadan biletinizin tarihini değiştirme yada biletinizi daha ilerleyen bir tarihte kullanma avantajı oluşturmaktadır. Ancak belirtildiği şekilde farklı firmalar tarafından yapılan işlemlerde de farklılık göründüğünden dolayı teker teker bu firmalar incelenebilir.

Pegasus Uçak Bileti Açığa Alma Nasıl Yapılır?

Türkiye’de en çok kullanılan havayolu firmalarından biri olarak Pegasus Havayolları, satın alınan biletlerde değişiklik yapma işlemlerinde tüm yolculara yasal kurallar gereği haklar sunmaktadır. Bu durumda biletinizin tarihinde değişiklik gerçekleştirirken, seçtiğiniz tarih belirli ise direkt olarak biletinizi bu tarih ile değiştirmeyi seçebilirsiniz. Ancak belirli bir tarih bulunmuyorsa, Pegasus firması tarafından sunulan uçak bileti açığa alma işlemlerini yapmayı tercih edebilirsiniz.

Pegasus uçak bileti açığa alma işlemleri gerçekleştirmek için online işlemleri kullandığınızda, iptal işlemlerinde karşılaşacağınız ceza ve kesintiler ile karşılaşmak yerine sadece belirli bir miktar ek ödeme yaparak, biletinizi açık bilete dönüştürebilirsiniz. Bu konuda sayfamız üzerinde sizin için sunulan uçak bileti değişikliği bölümünü ziyaret etmeniz vasıtasıyla burada bulunan kuralları inceleyebilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Genel işlem aralığı ile birlikte Pegasus uçak bileti açığa alma işlemi gerçekleştirmek istediğinizde yeni bilet farkını ödemeniz gerekecektir. Bu işlem açısından online olarak yapılabilecek pratik yöntemler dışında çağrı merkezi üzerinden de kolaylık ile işlem yapılabilir. Elde edilen açık bileti yine size verilen bir PNR kodu sayesinde kullanılacaktır. Pegasus firması tarafından verilen imkan sayesinde bileti açığa alma işlemi sonrasında bir sene içerisinde bu biletin kullanılması gerekmektedir. 

Pegasus firmasının kurallarına göre kredi kartıyla bilet alımı gerçekleştirmiş kişiler dahi açık tarihli bilet dönüşümü gerçekleştirilebilir. Yeni tarih aralığı belirlenirken veya açık tarih aralığı konulurken, arada bulunan ücret farkı yeni bilet miktarı üzerine eklenerek ödeme alınır. Son bir kural olarak elde ettiğiniz açığa uçak bileti başka bir kişiye devredilemez ya da bilet üzerindeki isimde değişiklik gerçekleştirilemez.

THY Uçak Bileti Açığa Alma

Türk Hava Yolları firması tarafından da benzer şekilde uçak bileti açığa alma işlemleri için fırsat sunulmaktadır. Bu konuda THY uçak bileti açığa alma işlemleri gerçekleştirmek için yine online işlemler üzerinden veya telefon ile müşteri hizmetlerine bağlanarak, hizmet alma hakkınız bulunmaktadır. Aslında bu konuda Türk Hava Yolları rahat bir planlama yapabilmeniz için yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda uçuş öncesine kadar yararlanabileceğiniz sıfır değişiklik ücreti politikası ile hizmet vermektedir.

Sıfır değişiklik ücreti politikası bağlamında, eğer planladığınız tarihten farklı bir seyahat planı gerçekleştirmek istiyorsanız, ücretsiz değişiklik hakkını kullandıktan sonra yeniden seyahat tarihi seçebilirsiniz. Bir diğer ihtimalde de eğer seyahat planınızı henüz yapmadıysanız, bileti açığa alma işlemi sayesinde aldığınız açık bilet ile birlikte seyahat tarihinizi belirlediğinizde bu bileti kullanabilirsiniz.

THY uçak bileti açığa alma işlemlerinde yurtiçi ve yurtdışı uçuşları bağlamında web sayfalarında da belirtilen tarih aralıklarına bağlı olarak bir defaya mahsus şekilde ücretsiz değişiklik hakkından yararlanma şansınız bulunmaktadır. Sunulan bu hak kapsamında bilet açığa alınırken bir defaya mahsus olarak ücret ödemeden biletleme yapılırken, daha sonra tekrardan aynı işlem yapılmak istendiğinde, aradaki süre veya yolculuğun değişimlerine bağlı şekilde ücret talepleri gerçekleşmektedir.

Uçak Bileti Devretme Nedir?

Sahip olduğunuz bir uçak biletini daha sonra kullanmak istiyorsanız, bileti açığa alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun yerine bu bileti hiç kullanmak istemiyorsanız ve bu bileti başka birine devretmek istiyorsanız, maalesef havayolu firmaları tarafından bu tür bir hak sunulmamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, biletinizi örnek olarak sizin yerinize eşinizin ya da iş ortağınızın kullanmasını istemeniz gibi bir durumda havayolu firmaları sizin için bu tarz bir hizmet vermeyecektir.

Uçak bileti devretme işlemi gerçekleştirme veya isim değişikliği gibi işlemler yapmak mümkün olmadığından dolayı alınan biletin ya açığa alınması ya da bilet iptali yapılması gerekmektedir. Yolculuğun gerçekleştirilemeyeceği durumlarda iade koşullarını göz önünde bulundurarak, bazı koşullarda çok düşük ceza ödemeleri ile ve kesintiler ile bilet iptali gerçekleştirebilirsiniz. 

Havayolu firmalarında sunulan en önemli haklardan biri olan uçak bileti açığa alma işlemini sağladığınızda, devir işlemi yapamadığınız için biletiniz yanmadan daha sonraki bir tarihte seyahat edebilirsiniz. Birçok havayolu firması uçak bileti devretme şansı sunmadığından dolayı açığa alma işlemi gerçekleştirmek için uçuşa birkaç saat kala dahi işlem yapma hakkı tanıyabilmektedir. Fakat bu tarz durumlarda ödenecek fark bir miktar yüksek olabilir.