01 May, 2020 23:36
THY Bilet Sorgulama

THY Bilet SorgulamaTürk Hava Yolları bilet sorgulama ekranları her uçuş yapacak müşteri tarafından özellikle aranmaktadır. THY yolcularının genellikle bilet durumlarını sorgulayabilecekleri en kolay işlem PNR numarası ile bilet sorgulamadır.

PNR Kodu Nedir?

PNR kelimesi her uçuş ve genellikle hızlı tren müşterilerinin pek rastladığı bir kelime grubudur. PNR kelimesinin açılımı Passenger Name Record Türkçe anlamı ile Yolcu İsim Kaydı anlamına gelmektedir. Ancak müşterilerin pek çoğu bu kelime grubunu rezervasyon numarası olarak bilmektedir. İnternet üzerinden satın almış olduğunuz uçak biletlerinin genellikle takibinin daha rahat yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. PNR kodu rakam ve harflerden oluşmaktadır. 6 haneli harf ve rakamdan oluşan bu kod ile uçuş bilgilerinizi takip edebilir ve Online Chech-İn işlemlerinizi takip edebilirsiniz.İnternet Üzerinden THY Bilet Sorgulama

THY’den internet üzerinden uçak bileti almış müşteriler uçak bileti sorgulamalarını genellikle internetten yapmaktadırlar. Bunun en temel sebebi ise internet üzerinden alınan biletlere ait PNR kodlarının SMS ve e-posta olarak müşterilere gönderilmesidir. Pek çok müşteri internet üzerinden satın almış olduğu biletleri THY web sitesinde PNR kodu ile sorgulayabilmektedir. İnsanlar genellikle biletin işleme alınıp alınmadığı, saat ve tarih değişikliği gibi sebeplerden ötürü biletlerini PNR kodu ile sorgulamaktadır.
THY üzerinden satın aldığınız biletlerin PNR kodlarına SMS veya e-posta yolu ile ulaşamıyorsanız https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/ bu adresten çok kolay bir şekilde uçuş bilgilerinize erişebilirsiniz. Ancak bilgilerinize ulaşamamanıza rağmen hala sizden bir takım bilgiler istemektedir. Bu gibi durumlarda ise tek yapmanız gereken sizlerden istenilen kişisel bilgileri tam ve doğru bir şekilde buraya girmektir.PNR koduna ulaşamıyorum diyen müşterilerin panik yapmasını gerektiren bir durum yoktur. Online Check-İn şekli ile satın almış olduğunuz biletlerin hepsinin birer PNR kodu bulunur ve bu kodlar size hem SMS yolu ile hem de e-posta yolu ile iletilecektir. Eğer birkaç saat geçmesine rağmen PNR kodunuz size bildirilmiyorsa biraz daha beklemeniz önerilir. Sistemsel gecikme sebebi ile gelmemiş olması muhtemeldir.

İleri Tarihli Ya da Geçmiş Tarihli THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları şirketine ait olan tüm uçuş ve bilet kayıtlarının tamamı THY veri tabanında tutulduğu için herhangi bir kayıp olması mümkün değildir. Hem geçmişteki biletlerinizin hem gelecekteki biletlerinizin tamamının kayıtları bulunmaktadır. Eğer Türk Hava Yolları şirketine ait bir adet bilet satın almışsanız ve üyeliğiniz bulunuyorsa bu geçmiş biletlere ulaşmanın en kolay yolu “THY sitesinde hesabınıza giriş yapmanız ve ardından Uçuşlarım menüsüne girmeniz gerekir.” Burada bahsettiğimiz adımları takip ederek daha önceki gerçekleştirdiğiniz tüm uçuşların listesini bulabilirsiniz. Burada bulunan tüm uçuş kayıtları bütün satın almış olduğunuz biletleri kapsadığı için gelecekteki uçuşlarınızı da otomatik kapsamış olur.THY PNR Kodu İle Bilet Sorgulama Dışında Neler Yapılabilir?

PNR kodları pek çok işlevselliği içinde barındıran harf ve rakamlardan oluşan 6 basamaklı koddur. Bu kod sayesinde satın almış olduğumuz tüm biletlerin durumlarını görüntüleyebilir, gelecekteki tüm biletlerimizin durumlarını sorgulayabilir ve tarihlerini değiştirebiliriz. Eğer THY’den satın almış olduğunuz biletlerin değişikliği söz konusu ise bunu sadece PNR kodu ile gerçekleştirebilirsiniz. PNR kodları ilk defa bileti satın aldığınızda karşınıza çıkar. Ardından ise hem SMS olarak telefonunuza hem e-posta olarak gelen kutunuza gelmektedir.
Eğer tüm bu bildirimlere rağmen PNR kodunuzu bir şekilde kaybettiğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken sadece THY web sitesinden hesabınıza giriş yapmak ve Uçuşlarım sekmesine girmek olacaktır. Bu sayede tüm satın almış olduğunuz biletlerin PNR kodlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.TC Kimlik Numarası İle THY Bilet Sorgulama

TC kimlik numaranız ile THY bilet sorgulamanızı sadece çağrı merkezinden gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bir şekilde satın almış olduğunuz PNR kodlarını kaybettiğinizi düşünüyorsanız hızlı bir şekilde 0850 333 0 849 nolu telefonu arayınız. Bu telefon THY çağrı merkezine aittir ve size ait tüm sorunların çözümü için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

E-Devlet Üzerinden THY Bilet Sorgulaması

E-Devlet üzerinden ayrıca THY bilet sorgulaması yapılabilmektedir. Eğer PNR koduna ulaşamıyor ve çağrı merkezi ile vakit kaybetmek istemiyorsanız E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama kısmına “DHMİ Uçuş Bilgileri Sorgulama” aramasını yaparak girdiğiniz ekranda sizden istenilen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

[avatar]

THY Bilet Sorgulama için yorumlar

Yorumlar kapatıldı.