Türk Hava Yolları Bilet Değiştirme Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde hemen her noktaya ulaşım sağlayan Türk Hava Yolları bilet değiştirme işlemleri farklı şekillerde yapılabilmektedir. Hızlı bir şekilde müşteri hizmetleri üzerinden iletişime geçilebilir, biletlerin tarihleri değiştirilebilmektedir. Tüm biletlerde değişim hakkı bulunmakla birlikte yönlendirmelerin takip edilmesiyle süreçler oldukça kolay tamamlanır. Bununla birlikte pratik bir süreci içeren thy bilet değişikliği için 7/24 hizmet verilmeye devam emektedir.

Türk Hava Yolları Biletleri

1933 yılının 20 Mayıs günü “Havayolları Devlet İşletme İdaresi” ismiyle kurulan thy bilet değişiklik işlemleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda yapılır. Herhangi bir farklılık olmamakla birlikte değişim talebinin reddi de söz konusu değildir. Bununla birlikte var olan tarife durumlarına göre bilet değişikliklerinde ücretlendirmeler değişkenlik gösterir. Halihazırda 120’nin üzerinde ülkeye ve 300’den farklı noktaya ulaşım sağlayan thy bilet değişikliği fiyat farkı bulunmaktadır. Kurulduğu ilk günden beri marka değerini her geçen gün arttıran Türk Hava Yolları, günümüzde en iyi havayolları sıralamasında ilkler arasındadır. İlk uluslararası seferini 12 Şubat 1947 tarihinde Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yapan havayolları firması, İstanbul merkezli olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Sonrasında ise Lefkoşa, Beyrut ve Kahire seferleri düzenleyen milli havayolu şirketinin bugün geldiği nokta ise kalite standartlarını gösterir niteliktedir.1984 yılında alınan kararla sermayesini 60 Milyar TL’ye çıkartan Türk Hava Yolları, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsüne alındı. Ardından A310 uçakların filoya eklenmesiyle çok daha fazla noktaya ulaşım sağlanmaya başladı. Her geçen yıl kendisini geliştiren olma özelliğine sahip thy bilet değişiklik işlemleri yüksek doluluk durumlarına göre de farklı durumlara sahip olabilmektedir. Özellikle bilet alış durumlarını etkilemesi özel günlerde çok daha fazla olabilmektedir. Çok daha doğru bilet alımı ve bilet değişiklik işlemleri için uçuş tarihinden günler önce işlemlerin kontrole edilmesi mantıklı olacaktır. Bununla birlikte bayram arifelerinde ya da tatil zamanlarında thy bilet değişikliği yapılabilmesi çok daha zor olabilmektedir. Son dakika boş uçuş durumları özelinde de yine bilet değişimlerinde farklı tarihler verilebilmektedir.
Çok daha zahmetsiz bir uçuş vaat eden Türk Hava Yolları bilet değiştirme için herhangi bir zorluk durumu da yoktur. Halihazırda son yıllarda otobüs fiyatlarına yaklaşmasından ötürü seyahatlerde thy uçakları tercih edilir. Daha konforlu bir ulaşımın yanı sıra çok daha hızlı olması da tercih edilmesinde rol oynayan faktörlerden bir başkasıdır. Ayrıca en güvenilir ulaşım aracı olması da kendisini göstermektedir. Havayolu firmaları arasında devam edegelen rekabet ortamından kaynaklı thy bilet fiyatları hızlı bir düşüş göstermiştir. Misafirlerin gerek ülke içi gerek ülke dışı seyahatlerde bulunmasını sağlanmıştır. Uçak filosunun genişletilmesiyle birlikte sefer sayılarının arttırılması da bu durumu beraberinde getirmiştir. İnternet ortamından kolaylıkla yapılacak bilet alımları sonrasında uçuşa bir saat kalaya kadar thy bilet değişikliği telefon numarası ile yapılabilmektedir.


Türk Hava Yolları Bilet Değişikliği Yap

Daha önce satın alma işlemi yapılan biletlere ilişkin olarak yön ya da tarih değişiklikleri thy bilet değişiklik işlemleri olarak tanımlanır. Uçuş öncesinde ayrı ayrı olarak tarih ve yön değişikliği yapılabilir ya da her ikisi içinde talep de bulunulabilir. İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle sefer sayılarını büyük oranda arttıran Türk Hava Yolları biletlerinde değişim durumları müşteri hizmetleri aracılıyla olmaktadır. Bunun haricinde bilet satış noktalarından da konuyla ilgili bilgi alınabilir. İstenen değişikliler iletilebilir. Kısa zaman diliminde isteklere göre müşterilerin biletleri yeniden oluşturulmaktadır. Bununla birlikte yapılacak thy bilet değişikliği bilet farkı da yansıtılmaktadır.


Türk Hava Yolları Bilet Değişikliği Cezaları

Kaydettiği büyüme rakamlarına göre Avrupa’nın en iyi havayolları şirketlerinden kabul edilen Türk Hava Yolları bilet değişimleri uçuş öncesinde yapılır. Bilet tarihinin geçmesi ya da çok az bir vakit kalması durumunda değişiklik yapılmayacağı bilinmelidir. Bunun haricinde başvurulması sonucunda talep edilen thy bilet değişikliği süreçlerinde cezai ödemeler bulunur. Alt markaları konumundaki Anadolu Jet ve SunExpress biletleri içinde aynı durum söz konusudur. Var olan ek ücret durumları hem tarih hem de sefer durumuna bakılarak ayarlanır. Tüm biletlerde aynı ücretlendirme olmadığı bilinmekle birlikte aynı zamanda uçak bileti tarihi değiştirme anadolujet içinde fiyatlandırmalarda aynı durumlar geçerli değildir. Türkiye’den kolaylıkla 0850 500 0 777 numaralı telefonla biletlerde yapılacak değişikliklere ilişkin bilgi alınır. Ayrıca 0850 500 23 11 ücretsiz çağrı merkezi de hizmet vermeye aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Detaylar için THY bilet değiştirme çağrı merkezi aranabilir.


Türk Hava Yolları Bilet Değişim İşlemleri

Uçuş öncesinde tüm thy bilet değişiklik işlemleri için taleplerde bulunulmaktadır. Tek bir bilet için yapılabileceği gibi birden fazla bilette tarih değişiklikleri ayarlanabilir. Yön değişim durumları ayarlanarak da işlemler problemsiz bir şekilde tamamlanabilir. Şehirler arası uçuşlarda plan değişikliklerine gidilmesi halinde hemen thy bilet değişikliği telefon numarası ile işlemler başlatılır. Havalimanlarında hiçbir bekleme olmaksızın daha erken saatte var olan seferler için bilet değişimi yapılmaktadır. Böylelikle çok daha hızlı bir şekilde işlemler yapılabilir. Bununla birlikte aniden ortaya çıkan seyahat durumlarında da önceden alınan thy biletlerinde yön değişimleri sağlanmaktadır. Türk Hava Yolları ile birlikte Anadolu Jet bilet değişiklikleri de 0850 500 23 11 ücretsiz müşteri hizmetleriyle gerçekleştirilir.Değişim durumlarına ilişkin önemli hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi promosyon sınıfı biletlerde herhangi bir değişikliğe izin verilmediğidir. Gerek Türk Hava Yolları gerek diğer alt kuruluşlarından alınan promosyon biletlerinde değişimlerin yapılabilmesi söz konusu değildir. Ancak bazı durumlarda THY yurtdışı promosyon sınıfı uçak bileti özelinde değişiklik imkanları bulunur. Bununla ilgili süreçler müşteri hizmetleri bağlantısıyla yapılır. Var olan PNR kodun verilmesiyle talepler alınır. Sonrasında bilet değişimlerinin yapılıp yapılmadığı öğrenilir. Biletlerde tarih değişikliği olabileceği gibi hızlı alımlardan kaynaklı hatalı yön durumları da düzeltilebilir. Buna ilave olarak da uçak bilet sınıfları da thy uçak bileti değişikliği yaparken belirleyici olur. Özellikle internet siteleri aracılığıyla yapılan satın alma işlemlerinde biletlerin değişiklik hakkına sahip olup olmadığına bakılmalıdır. Bilet fiyatları bu hak durumuna göre farklılaşırken aksi durumda herhangi bir değişiklik yapılmasına izin verilmez. Halihazırda thy uçak bilet değişimleri için müşteri hizmetleri hem Türkiye hem Kıbrıs aramalarında ücretsizdir. Yurtdışı aramalarında ise sabit hat aramaları tarifesi uygulanır.


Thy