En Kolay Oturma İzni Veren Ülkeler

Kimi zaman ülkedeki ekonomik şartlar kimi zaman eğitim koşulları veya sadece farklı bir yaşam arayışı içerisinde bulunma gibi noktalarda birçok kişi oturma izni veren yabancı ülkeleri araştırmaktadır. Özellikle yoğun okumuş insan sayısına rağmen iş bulma konusunda yaşanan sıkıntılar gibi durumlar ve bazen siyasi görüş açısından ayrılık yaşanması gibi noktalarda da yaşadığı ülkeyi değiştirmek isteyen insanlar bulunmaktadır. İşte bu noktada Türk vatandaşları için tüm dünya ülke vatandaşları olduğu gibi oturma izni veren ülkeler araştırılmaktadır.

Özellikle kalifiye bir meslek sahibi olan insanlar veya yaşam koşullarını evden çalışma sistemi ile oluşturabilen insanlar, bu koşulları farklı bir ülkede sürdürerek, daha iyi yaşam koşullarına ulaşmayı istemektedir. Bu durumda özellikle Avrupa ülkeleri arasında en kolay oturum izni veren ülkeler araştırılırken, farklı dünya ülkeleri de bu listede yer alabilir. 

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyada en büyük ekonomilerden birini oluşturan Amerika Birleşik Devletleri, aynı zamanda da çok büyük bir nüfusa sahiptir. Her ne kadar dünyanın en gelişmiş en zengin ve en özgür ülkelerinden biri olarak görülse de aslında Amerika’da da bilhassa son yıllarda siyasi karmaşa, ekonomik sıkıntılar ve kısmen işsizlik gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Fakat tüm bu koşullara rağmen halen birçok Türk vatandaşı Amerika Birleşik Devletleri’nde oturma izni almak için çaba sarf etmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri kimi zaman olumlu kimi zaman olumsuz tüm şartlarına karşın halen her yıl on binlerce kişiyi oturma izni sayesinde ülkesine kabul ederken, aynı zamanda da vatandaşlık hakları sunmaktadır. Bu hakkı elde edebilmeniz açısından öncelikli olarak Amerika’da yatırım gerçekleştirmeniz yani istihdam oluşturmanız gerekmektedir. Ülkede belirlenmiş bölgelerde 500 bin dolar veya 1 milyon dolar gibi bir kaynak kullanarak, şirket kurduğunuzda yaptığınız yatırımdan 5 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı alma şansınız bulunmaktadır.

Yunanistan

Komşu ülkemiz olan Yunanistan özellikle diplomatik açıdan Türkiye Cumhuriyeti ile ara sıra anlaşmazlıklar yaşasa da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da diğer tüm ülke vatandaşlarına olduğu gibi oturma izni vermektedir. Ancak bu noktada elbette ki belirli koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle Yunanistan’da oturma izni alabilmeniz için D tipi şeklinde adlandırılan vize sahibi olmanız gerekecektir. Ulusal vize olarak adlandırılan bu vizenin alınması sonrasında Yunanistan’a başvuru gerçekleştirildikten sonra ülkede gayrimenkul yatırımı yapmanız gerekir. Bu kapsamda da Yunanistan’da 250.000 Euro veya üzerinde bir gayrimenkul satın aldığınızda oturma izni almak için hak kazanabilirsiniz.

Almanya

Almanya, Türk vatandaşları için çok uzun yıllardır en fazla tercih edilen Avrupa ülkelerinden biri olmakla birlikte oturma izni veren ülkeler arasında da bulunmaktadır. Hatta ülke öncelikli olarak oturma izni sonrasında vatandaşlık hakkı da vermesi ile birlikte özellikle oturma izni için gayrimenkul yatırımı veya iş kurma gibi koşullar aramaktadır. 

Almanya’da oturma izni elde edebilmeniz açısından 250 bin Euro değerinde iş kurma koşulunu yerine getirmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak süresiz oturma izni elde etmeniz için Almanya’da ikamet koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Bu konuda öncelikle 5 yıllık oturma izni sahibi olmanız, çalışma izni almış olmanız, yeterli derecede Almanca bilmeniz, meşru yollar sayesinde Almanya’ya girmiş olmanız ve Almanya’da hukuk koşulları açısından yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Monaco

Bir prenslik ve ada ülkesi olması ile birlikte Monaco tarafından da pratik koşullar sayesinde Türk vatandaşları için oturma izni verilmektedir. Bu durumda öncelikle Monaco’da hizmet veren bir bankada kendi adınıza hesap açmamız gerekir. Çünkü Monaco’da oturma izni verildiğinde, bu ülkede yaşadığınız yani oturduğunuz sürece sizin için teminat sağlayacak 500 bin Euro teminat değerini bu hesapta tutacaksınız. Monaco tarafından size oturma izni verildiğinde, ülkede sermaye, kazanç ve gelir vergisi gibi vergilerden muaf olmanız ile birlikte Schengen bölgesi vizesi temin edebilirsiniz.

Letonya

Bir Avrupa Birliği üyesi olması ile birlikte Letonya, Türk vatandaşları için en kolay oturma izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. Çok büyük bir ülke olmamasına bağlı olarak Letonya’da belirli şehirlerde oturma izni alma şansınız bulunmaktadır. Bu bağlamda Letonya’da 5 yıllık oturma izni alabilmeniz açısından 250.000 Euro ve üzerinde gayrimenkul satın almış olmanız gerekir. Mutlak şekilde kendi adınıza aldığınız bu gayrimenkul sonrasında gerekli başvuruları yapmanız ile birlikte mutlaka emlak vergilerini ödediğiniz ve yasalara uygun koşulda bulunan bu gayrimenkul sayesinde oturma izni alabilirsiniz.

İspanya

İspanya’da da oturma izni almanız için gayrimenkul satın almanız vasıtasıyla hak elde etmeniz mümkündür. Fakat İspanya birçok farklı Avrupa ülkesine göre çok daha yüksek gayrimenkul yatırımı yapma şartı koşmaktadır. Bu bağlamda ülkede 500.000 Euro veya üzerinde bir değer ile ev satın aldığınızda, bu sayede size oturma izni için kolaylık sağlamaktadır. 

Aslında İspanya’da oturma izni elde etmeniz açısından gayrimenkul yatırımı dışında farklı bir yöntem de yer almaktadır. Bu bağlamda da 2 milyon Euro ödeme vasıtasıyla devlet tahvili aldığınızda İspanya’da ikamet ettiğiniz süre boyunca bu tahvilleri muhafaza ederek oturma izni hakkınızı koruyabilirsiniz.

İrlanda

Avrupa’nın en köklü ülkelerinden biri olarak müziği ve kültürü sayesinde apayrı bir yere sahip olan İrlanda, yaşam koşulları gayet yüksek ve huzurlu ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda birçok Türk vatandaşı tarafından İrlanda’da yerleşim izni ve oturma izni talep edilirken, ülke tarafından gayrimenkul yatırımı sayesinde bu hak verilmektedir. İrlanda’da oturma izni almanız açısından da ülkede 400.000 Euro veya üzerinde bir değer ile gayrimenkul satın almanız gerekmektedir. 

Makedonya

Makedonya kendi ülke ekonomisini geliştirmek ve daha güçlü bir nüfusa ulaşabilmek açısından dünyanın dört bir tarafından gelen farklı ülke vatandaşlarına gayet ideal koşullarda oturma izni vermektedir. Bu noktada Makedonya ülke yönetimi tarafından da özellikle gayrimenkul yatırımı yapılmasıyla oturma izni verilmesi ön planda tutulmaktadır. Bu çerçevede de ülkede 40 bin Euro veya üzerinde bir gayrimenkul yatırımı yapan kişiler oturma izni elde ederken, 400.000 Euro veya üzerinde bir gayrimenkul yatırımı yapan kişiler ise sürekli olarak Makedonya vatandaşlığı alabilir.

Dominik Cumhuriyeti

Maddi açıdan en ideal anlamda oturum izni için fırsat sunan ülkeler arasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, tek bir kişi için oturum izni verilmesi açısından 100 bin dolarlık yatırım şartı koşmaktadır. Ayrıca herhangi bir kişi ailesi ile birlikte Dominik Cumhuriyeti’nde oturma izni talep ediyorsa, sadece 200 bin dolar gibi bir yatırım miktarı sayesinde bu hakkı elde edebilir. 

Portekiz

Portekiz, Avrupa ülkeleri içerisinde Türk vatandaşları için oturma izni alma açısından en kolay ülkelerden birisidir. Bu konuda ülkenin sunduğu imkanlardan biri olarak örneğin belirli bir sayıda kişi için istihdam sağladığınızda, ülke size direkt olarak oturma izni verebilmektedir. Bir diğer alternatifte ise Portekiz’de gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeniz sayesinde de oturma izni elde edilebilir. Bu açıdan 500 bin Euro veya üzerinde bir gayrimenkul satın alımı gerçekleştirirsiniz bu hakkı elde edebilirsiniz. Ayrıca bir diğer ihtimalde de Portekiz bankalarında bir hesap açtıktan sonra bir banka hesabında 1 milyon Euro yatırım gerçekleştirerek, bu parayı muhafaza ederseniz, bu süreç içerisinde Portekiz’de oturma izni elde etmiş olacaksınız. 

Kanada

Dünyada özellikle eğitim açısından en gelişmiş ülkelerden biri olan Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ile benzer bir yapıya sahiptir. Fakat ekonomik koşullar, iş imkanları, huzurlu yaşam imkanları gibi birçok farklı noktada Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla ön planda bulunmaktadır. 

Kanada’da oturma izni elde etmek isteyen bir Türk vatandaşının gayet yüksek bir rakam ile birlikte 800 bin dolar banka hesabı yatırımı yapmış olması gerekmektedir. Ancak tek başına bu yatırım yetmemek ile birlikte bunun yanında 400 bin dolar gibi bir yatırım fonu satın almış olması ile birlikte de kendisine oturma izni verilebilir.

Malta

Malta yine bir ada ülkesi olarak aslında turistik açıdan da Türkiye vatandaşlarının çok fazla tercih ettiği Avrupa ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bilhassa eğitim turizmi açısından yabancı dil kursları ve üniversiteler gibi birçok noktada Türk vatandaşları Malta’da sıklıkla yer almaktadır. Bu bağlamda keyifli bir yapısı bulunan Malta’da oturma izni almak isteyen birçok kişi tarafından da 275 bin Euro veya üzerinde bir değer ile gayrimenkul yatırımı yapılmaktadır. Ayrıca Malta yönetimi bu yatırım sonrasında sizden vergi talep etmektedir.