CIP Salonları Nedir? Kimler İçindir?

Havayolu taşımacılığında terminal binaları içerisinde yolcuların uçuş öncesi bekleme sürelerini geçirebilmesi için her havalimanı içerisinde bekleme salonları yer alır. Yolcular iç hat uçuşlarda genellikle kısa süreli ve yurtdışı uçuşlarda ise genellikle uzun süreli bekleme mecburiyetinde bulunduğunda, genel salonları veya CIP salonları kullanabilirler. Ancak CIP salonlar tüm yolcular tarafından kullanılabilecek açık salonlar değildir.

CIP Salon Nedir?

Havayolu taşımacılığında farklı olarak isimlendirilen yolcu bekleme salonu, CIP salonu ve VIP salonu gibi terimler yer almaktadır. Bu terimler içerisinde CIP salonlar özel bir yapıya sahip olması ile birlikte her havaalanı ya da havalimanı içerisinde ayrı bir bölge olarak kullanıma sunulur. Çünkü bu salon belirli koşulları yerine getirmiş ve hizmet alma hakkına sahip olmuş kişiler tarafından kullanılabilir.

CIP kısaltması, İngilizcede “Commercial Important Person” anlamına gelirken, Türkçe karşılığı ise “Ticari Önemli Kişi” olarak çevrilmektedir. Bu durumda da CIP salonları Türkçede Ticari Önemli Kişi salonları anlamına gelirken, farklı sektörler içerisinde ve meslek sınıflarında bulunan kişilerin ekstra para ödemeleri gibi durumlarda hizmet aldıkları salonlardır. Yani CIP salonları ekstra para ödemesi yapmış, üyelik gerçekleştirmiş veya Business Class seyahat uçak bileti almış kişilerin belirli bir statü sahibi olarak kullandıkları bekleme salonlarıdır.

CIP Salonları Nasıl Oluşturulur?

Genellikle büyük boyutlu havalimanlarının tümünde CIP salonları yer almakla birlikte bu salonlar havalimanı işletmeleri ve terminal yönetimleri tarafından oluşturulmamaktadır. Çünkü müşterilerine önemli kişi olarak hizmet vermek isteyen ve ayrıcalık tanımak isteyen havayolu firmaları, terminal binaları içerisinde kendileri için ayrılan alanda bu salonu kullanıma sunmaktadır. Salon genellikle havalimanlarında kapılara ulaşan bekleme salonlarından ayrı bir şekilde sadece CIP konumda bulunan müşteriler için özel bir dekorasyon ve kullanım özellikleri ile sağlanır.

CIP Salonları Neler İçermektedir?

CIP salonları örnek olarak Türkiye’de farklı havalimanları içerisinde Pegasus, Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Atlas Jet ve yabancı havayolu işletmeleri tarafından özel olarak kurulmuş salonlardır. Yine gereken özellikleri ve koşulları yerine getirmiş müşteriler için özel olarak sunulmuş bu salonlarda, bekleme ve dinlenme sırasında konforlu bir hizmet kurulmaya çalışılmıştır. Örnek olarak bu salonlarda normal koşullarda havalimanı içerisinde sunulmayan ücretsiz Wi-Fi hizmeti sınırsız bir şekilde sunulurken, bazen tablet bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar veya dizüstü bilgisayarların bekleme süresince ücretsiz bir şekilde kullanılması imkanı yer almaktadır.

CIP salonları müşterilerin uçuş saatini beklerken dinlenecekleri alanı oluşturmakla birlikte genellikle farklı dekorasyonlar ile firmalar tarafından özel olarak hazırlanır. Örnek olarak normal salonlarda tek tip koltuk düzeni yer alırken, bu salonlarda konforlu koltuk takımları, dinlenme noktaları, masalar, sandalyeler, televizyonlar ve açık büfe servis gibi noktalar yer alır.

Hava alanı içerisinde genellikle uçuş bekleme süresinde yiyecek/içecek alışverişleri yapılmak istendiğinde yüksek ücretler ödenirken, CIP salonları içerisinde sunulan imkan ile müşteriler genellikle açık büfe içerisinde istedikleri gibi yeme/içme hizmetleri alabilirler. Bugün önemli noktalardan biri olan telefon veya bilgisayar şarj işlemleri gibi noktalarda sunulan şarj istasyonlarını, elektrik prizlerini ve masaüstü prizleri dahi kullanabilirler.

CIP salonları özellikle aktarmalı uçuşlarda uzun süre bekleyen yolcular veya yurtdışı uçuşlar için uzun süre beklemek zorunda kalan yolcular için avantajlı noktalar oluşturmaktadır. Rahatlıkla dinlenebilmek, yemek yiyebilmek, televizyon izlemek, internete girmek, gazete okumak ve sıcak/soğuk içecekler içebilmek için CIP salonları özel sınıf yolcularda büyük bir konfor sağlamaktadır.

Genellikle Business Class yolcular tarafından rahatlıkla kullanılabilen CIP salonları içerisinde teker teker sayılabilecek şekilde birçok özel hizmet bulunmaktadır. Örnek olarak aktarmalı şekilde gerçekleştirilen iç hat uçuşlarda takriben 6 saat gibi bir bekleme süreniz bulunuyorsa, bu süre içerisinde salon tarafından sunulan birçok imkanı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her firma tarafından aynı salon düzeni kullanılmasa da neredeyse tüm salonlarda çok rahat oturma yerleri, konforlu mobilyalar ve geniş koltuklar yer almaktadır.

CIP salonları içerisinde sunulan açık büfe imkanlarına bakıldığında, genellikle çeşitli yiyecekler, lezzetli ikramlıklar, sandviçler, kuru pastalar, atıştırmalıklar ve çerezler gibi yiyecekler yer almaktadır. Sürekli bir şekilde tazelenen bu servis masalarında sunulan soğuk/sıcak içecek ikramları ile birlikte çay, kahve, meşrubatlar ve özel içecekler tercih edilebilir.

Zamanın daha rahat bir şekilde geçirilmesi ve konforlu bir kullanım sağlanabilmesi için CIP salonları içerisinde birçok farklı noktada televizyonlar yer alır. Canlı haber takibi gerçekleştirmek ya da sadece film dizi gibi yayınları takip etmek için farklı kanallar bu televizyonlarda izlenebilir. Ayrıca benzer şekilde haftalık ve aylık dergiler, günlük gazeteler, bulmaca ekleri ve farklı kitaplar okuma seven kişiler için bu salonlarda sunulmaktadır. 

CIP salonları içerisinde sadece salonu kullanan kişiler tarafından kullanılabilecek şekilde çoğu zaman özel bir mescit, abdesthane ve tuvalet alanları oluşturulmaktadır. Bu sayede bekleme süresi içerisinde ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler aradıkları alanı kolaylıkla bulabilirler.

Sunulan imkanlar örnek olarak Anadolu Jet firması tarafından sağlanan özel yolcu salonu hizmetleri sayesinde incelendiğinde, farklı havalimanlarında farklı standart ücretler ve indirimli ücretler ile kullanım imkanı sağlamaktadır. Ayrıca firma, yolcuların aile üyeleri içerisinde 0-6 yaş için ücretsiz bir şekilde CIP salon kullanım imkanı sunarken, bazı dönemlerde belirli uçuş saatleri öncesinde salonlar hizmete kapalı olabilmektedir.

CIP Salonları Kimler İçindir?

Bahsedildiği şekilde CIP salonlar konforlu ve ekstra özelliklere sahip olduğu için havayolu firmaları tarafından belirli grup müşterilerine sunulan ayrıcalıklar arasında yer alır. Yani örnek olarak bazı havayolu firmaları özel bir şekilde üyelik gerçekleştirmiş premium yolcuları için tüm havalimanlarında ve tüm uçuşlar öncesinde CIP salon kullanma imkanı sunmaktadır. Bazı firmalar ise sadece tek bir uçuş öncesinde dahi belirli bir ücretin ödenmesi karşılığında bu salonlardan faydalanma imkanı sağlamaktadır.

Genellikle CIP salonlar havaalanlarında uçuş arası bekleme süresi içerisinde konfor talep eden ve kalabalık bir alanda bulunmak istemeyen sanatçılar, iş adamları, sporcular veya farklı özel meslek gruplarında bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Örnek olarak birçok ünlü sanatçı uçuş bekleme süresi içerisinde sakin bir alan aradığı için CIP salon kullanmayı tercih etmektedir.

Aslında bu salonlar, belirli bir meslek grubu veya belirli bir sektörde yer alan kişiler için spesifik olarak ayrılmış olmamak ile birlikte firmaların sunduğu koşulları yerine getiren her müşteri için havayolu firmaları tarafından sunulmaktadır. Çünkü bazı havayolu firmaları yolcularının belirli bir ücret üzerinde ödeme yaparak uçak bileti almaları durumunda ya da sadece Business Class uçak bileti almaları durumunda bu salonlar için kullanım hizmeti vermektedir. Örneğin bazı havayolu firmalarında düzenli seyahat eden yolcular belirli bir mil statü elde ettiklerinde de bu kullanım imkanını elde etmektedir.

Havalimanlarında sunulan CIP salonları bahsedildiği şekilde farklı havayolu firmaları tarafından hazırlanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Örneğin, Türkiye’de havalimanlarında Türk Hava Yolları firması tarafından farklı üyelik sınıflarına göre kimi zaman ücretli kimi zaman ücretsiz olarak hazırlanmış CIP salon hizmetleri yer almaktadır. Bu noktada da internet üzerinden kolaylıkla koşullarını öğrenebileceğiniz salonlar için farklı havayolu firmalarının sunduğu imkanları ve hangi noktada salon yer aldığını araştırabilirsiniz.